Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Las pali się błyskawicznie...

Kilka jednostek straży pożarnej walczy z pożarem ściółki leśnej i nieużytków w okolicach wsi Uśnik i Dębowo pod Śniadowem. Ogień objął kilkanaście arów powierzchni. Wczoraj strażacy gasili trzy pożary lasów pod Wizną. Niewykluczone, że mogło tam dojść do podpaleń. Tymczasem leśnicy apelują o ostrożność i podkreślają, że fala upałów wysuszyła ściółkę leśną. Jej wilgotność zbliżona jest do wilgotności kartki papieru. W Nadleśnictwie Łomża działa system TV do obserwacji lasów oraz zostały uruchomione patrole naziemne.

Do gaszenia pożaru w okolicach  wsi Uśnik i Dębowo zostało skierowanych sześć zastępów straży pożarnej – ochotniczej i zawodowej. Tak duże siły skierowano, bo w pobliżu znajduje się kompleks leśny. Bryg. Dionizy Krzyna, komendant miejski PSP w Łomży, mówi, że sytuacja jest już raczej opanowana, aczkolwiek w przy takiej temperaturze i podmuchach wiatru ogień przedostaje się błyskawicznie.

Tymczasem sytuacja pożarowa w lasach jest krytyczna. Upały całkowicie wysuszyły ściółkę leśną, która pali się już jak kartka papieru. Aby powstał pożar wystarczy tylko jedna iskra, lub wyrzucony niedogaszony papieros.
- Apelujemy o ostrożność podczas odpoczynku w lesie, jednocześnie przypominamy, że nie wolno do lasu wjeżdżać pojazdami silnikowymi – podkreślają leśnicy z Nadleśnictwa Łomża przestrzegając, że jeśli sytuacja szybko się nie poprawi, może zostać wprowadzony tymczasowy zakaz wstępu do lasu.

Dodatkowym niebezpieczeństwem dla lasów w takich warunkach są ludzie, którzy potrafią nawet celowo rozniecić pożar. Takie podejrzenia rodzą się w związku z trzema pożarami lasów jakie wczoraj wybuchały w okolicach Wizny. Jak mówi komendant Krzyna strażacy gaszący pożar ściółki lasu w okolicach Srebrowa zobaczyli dym nad lasem w okolicach wsi Męczki. Wcześniej paliła się także ściółka w lesie w Wiźnie.
- Na tę chwilę przyczyna pożarów jest nieokreślona, ale nie możemy wykluczyć podpaleń – mówi komendant dodając, że okoliczności i przyczynę pożarów mają wyjaśnić policjanci.
W sumie wczoraj w okolicach Wizny spaliło się około 40 arów poszycia w lasach sosnowych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę