Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Żar leje się z nieba...

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Ostrzeżenie przed upałami jakie mają dopaść nas w weekend wydali synoptycy z białostockiego wydziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. - Prognozuje się ciąg dni upalnych z rosnącą temperaturą maksymalną od 29°C, 30°C w sobotę do 33°C, 34°C w poniedziałek – podała Barbara Jakubowska dyżurny synoptyk nadając upałom pierwszy w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. Warto dodać, że na sąsiednim Mazowszu w związku z upałami ogłoszony jest drugi stopień zagrożenia.

Już dziś temperatura maksymalna w regionie ma wynieść od 27°C do 29°C. To oczywiście temperatury mierzone w cieniu, a słońcu będzie o wiele cieplej. Jutro prognozowane temperatury od 29°C do 31°C i właśnie od tego dnia ważne jest wydane ostrzeżenie przed upałem. Te formalnie zaczynają się gdy  temperatura powietrza, jest większa lub równa 30°C.

Wydano także specjalne zalecenia dla ludności na wypadek upałów. Oto one.

Przed wystąpieniem upałów:
1. Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
2. W okresie letnim nakładaj ubrania w jasnych barwach – ciemne przyciągają słońce.
3. Zadbaj o zapas wody pitnej.
4. Kup balsam z filtrem.
5. Sprawdź w jakich temperaturach powinny być przechowywane Twoje lekarstwa.

Podczas wystąpienia upałów:
1. Przebywając w domu, zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów.
2. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikaj długiego przebywania na słońcu.
3. Noś okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz luźne ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.
4. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.
5. Spożywaj lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).
6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.
7. Zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne (kanistry z benzyną, butle gazowe) mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
8. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.
9. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.
10. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin

Skutki upałów:
1. Upały negatywnie wpływają na przyrodę, człowieka oraz infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.
2. Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi
3. Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
4. Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę