Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Katedra sztuki wszelakiej pod Arkadami

Główne zdjęcie
Andrzej Dworakowski

15. wykładowców Katedry Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zaprezentowało swe prace na wystawie zbiorowej w Galerii Pod Arkadami. – Tak liczne grono artystów w tak małej, kameralnej przestrzeni to rzadkość – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Wiele prac pokazywanych na tej wystawie jest godnych zauważenia, są bardzo różnorodne, mimo tego, że ich tematyka jest formalnie zawężona do tematu architektury. „Katedra Sztuki” to przegląd twórczych fascynacji białostockich twórców: od różnych form fotografii, grafiki, malarstwa czy rzeźby, aż do autorskich cynografów i szkła unikatowego.

Ograniczona przestrzeń wystawowa w kameralnej Galerii Pod Arkadami niejako narzuca organizowanie wystaw indywidualnych, jednak pojawiają się też w niej ekspozycje zbiorowe. „Katedra Sztuki” pokazuje to wszystko, czym na co dzień zajmują się artyści – wykładowcy: Andrzej Jacek Bronikowski, Elena Dąbrowska, Janusz Debis, Andrzej Dworakowski, Urszula Gireń, Krzysztof Jakubowski, Tomasz M. Kukawski, Grzegorz Łoś,Tadeusz Nieścier, Robert Rabiega, Waldemar Regucki, Bogdan Suprun, Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, Katarzyna Zabłocka i Marek Świrydowicz.
– Próbujemy tę katedrę integrować i inspirować do różnych rzeczy i tu akurat przydarzyła się okazja zorganizowania takiej wystawy – mówi prof. Andrzej Dworakowski, kierownik Katedry Sztuki Wydziału Architektury PB. – To bardzo mały wycinek naszej pracy, żeby sygnalnie tylko pokazać czym się zajmujemy, jacy twórcy w niej pracują.
Wśród wielu zaprezentowanych na wystawie prac są też kompozycje przestrzenne ze szkła Grzegorza Łosia oraz cynografy Waldemara Reguckiego, prezentującego je już wcześniej dwukrotnie w Łomży na wystawach indywidualnych.
– Jestem w Łomży już trzeci raz – mówi dr hab. Waldemar Regucki. – Wracamy do Przemka, do naszego kolegi z którym się razem uczyliśmy w Supraślu i cieszę się, że znowu się spotykamy. Każdy z nas pokazuje cząstkę swoich prac, dziedzinę w której twórczo się wypowiada. A ponieważ jesteśmy pedagogami na Wydziale Architektury, to nasza twórczość jest z nią powiązana, ale jest też duża różnorodność tych prac – każdy wypowiada się w innej materii i w indywidualny sposób.
Wystawę prezentującą dorobek białostockich artystów można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku do 12 sierpnia.
– Myślę, że taka penetracja środowiska artystycznego jest zawsze interesująca – ocenia Przemysław Karwowski. – Nasza Galeria Pod Arkadami bazuje głównie z jednej strony na środowisku warszawskim, z drugiej białostockim, bo Łomża leży jakby pomiędzy tymi ośrodkami i w naturalny sposób z nimi współpracujemy, sięgając do ich zasobów kulturalnych.

Wojciech Chamryk


Foto: Andrzej Dworakowski
Foto:
Foto:
Foto: Przemysław Karwowski i Grzegorz Łoś
Foto: Krzysztof Jakubowski i Robert Rabiega
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Waldemar Regucki

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę