Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Rekonstrukcja bitwy w Czerwonym Borze

Koncentracja polskich oddziałów partyzanckich w lasach Czerwonego Boru w czerwcu 1944 roku miała doprowadzić do ataku na Łomżę i odbicia więźniów z tutejszego więzienia. Niestety działania nie uszły uwadze Niemców którzy ściągnęli dodatkowe oddziały i 23 czerwca 1944 roku przystąpili do okrążenia północnej części Czerwonego Boru. Polskich partyzantów było około 250, a Niemców - żandarmów i żołnierzy Wehrmachtu bazujących w Łomży i Zambrowie oraz pociąg pancerny z Ostrołęki – w sumie nawet do 5000. Otoczeni Polacy musieli podjąć walkę i próbę wyrwania się z okrążenia. W niedzielę miłośnicy historii i oręża polskiego w Czerwonym Borze po raz drugi zorganizują rekonstrukcję jednego z epizodów tej bitwy.

Tu przeczytasz opis bityw w Czerwonym Borze

W niedzielę 28 czerwca od godz. 12.00 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM GROUP w Czerwonym Borze odbędzie się Piknik Patriotyczny, a także II Zlot Pojazdów Militarnych. O godzinie 15. planowana jest Rekonstrukcja Bitwy w Czerwonym Borze. Po niej koncert patriotyczny (w repertuarze z płyty „Panny Wyklęte” w wykonaniu 5tka, Marlena Pieńkowska, Paulina Matejkowska) a później spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim (godz. 18.00).

Wcześniej w Tabędzu (po Mszy św. o godz. 12.00) odbędzie się odsłonięcie pomnika st. strz. Antoniego Przychodzeń ps. „Grom”, żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z rejonu Łomża zabitego przez UB 3 maja 1947 r. Ciało 20-letniego partyzana spoczywało dotychczas w nieopisanej mogile na cmentarzu w Tabędzu.

Oto krótki film zrealizowany przez Dariusza Syrnickiego i Bogusława Bazydłę poświęcony  st. strz. Antoniemu Przychodzeń: "GROM" z NZW - czyli historia przerwanej miłości - Łomża

Organizatorami niedzielnych wydarzeń patriotycznych są:
Fundacja „Niezapomniani”
GROM GROUP
Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie (II Zlot Pojazdów Militarnych)
Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę