Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Festiwal Drozdowo-Łomża czas zapowiadać

Główne zdjęcie
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wśród 22. koncertów w Łomży i 11. innych miejscowościach są recitale organowe, koncerty pieśni patriotycznej oraz muzyki klezmerskiej, rozrywkowej, operetkowej oraz operowej. Specjalnym koncertem jubileusz 30-lecia pracy artystycznej uczci Dariusz Wójcik. Taką samą rocznicę będzie obchodzić na scenie dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu Jacek Szymański. – Jesteśmy artystami i jest to również powołanie, nie tylko zawód – podkreśla Jacek Szymański. – Dlatego jesteśmy w obowiązku szerzyć to dobro kultury i dziedzictwa narodowego, jesteśmy powołani wychodzić do każdej publiczności. Śp. moja profesorka i wspaniała śpiewaczka Halina Mickiewiczówna wspominała mi zawsze: Jacusiu, czy śpiewasz w metropolii w wielkiej operze czy w małej miejscowości, zawsze należy traktować koncert na najwyższym poziomie. I takich właśnie artystów zapraszam na nasz festiwal!

Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu), Jarosław Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu), Jarosław Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Jacek Szymański, (dyrektor Festiwalu), Jarosław Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Jacek Szymański, (dyrektor Festiwalu), Jarosław Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu) w Dworku Lutosławskich w Drozdowie
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu) w Dworku Lutosławskich w Drozdowie

Tegoroczny festiwal potrwa aż 15 dni. Jego program obfituje w atrakcje dla zwolenników niemal każdego rodzaju muzyki klasycznej i rozrywkowej, a wiele koncertów odbędzie się też w mniejszych miejscowościach. Wśród licznych koncertów warto wyróżnić inaugurację festiwalu w Muzeum Przyrody w Drozdowie z udziałem sopranistki Beaty Dunin-Wąsowicz oraz pianistów: Macieja Gańskiego, Ying Han (Chiny) i Danieli Angelovej (Bułgaria). W kolneńskiej restauracji „Colnus” oraz w synagodze w Tykocinie  Dariusz Wójcik i trio Pawła Lipskiego zaprezentują muzykę żydowską, a w kościele oo. kapucynów wystąpi TrombQuartet.
– Po raz pierwszy zaistniejemy festiwalowo w kościele ojców kapucynów – mówi Jacek Szymański. – Wystąpi zespół filharmoników poznańskich, wspaniali puzoniści TrombQuartet, a koncert nosi żartobliwy tytuł „Słoń na trąbie rumbę rąbie”, z utworami od Haydna do Gershwina.
Patriotyczny koncert „Sen o niepodległej” w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Św. w Łomży wykonawcy zadedykowali zmarłemu niedawno biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu.
– To będzie koncert poświęcony pamięci księdza biskupa Tadeusza Zawistowskiego – zapowiada Jacek Szymański.  – Był on wspaniałym człowiekiem, kapłanem i patriotą, dlatego trzeba taki koncert zaśpiewać, a zaprezentujemy ponad 20 pieśni patriotycznych, od Konstytucji 3 Maja do powstania warszawskiego.
Miłośników opery na pewno usatysfakcjonują wielka gala operowa „Żyję sztuką, żyję miłością” oraz koncert „Wielka sława to żart” trzech tenorów: Jacka Szymańskiego, Bartłomieja Szczeszka i Marka Szymańskiego, festiwalowym wydarzeniem będzie zaś opera.
– „Mozart i Salieri” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa to opera psychologii – mówi Jacek Szymański. – Dwóch wielkich dawnych czasów spotyka się i rozprawiają o muzyce, rozgrywa się wielki dramat, głównie dla Salieriego, który był bardzo znany, gdy młody Mozart rozpoczynał karierę, ale wszyscy wiedzieli, że jest to geniusz.
Swój jubileusz 30-lecia pracy twórczej Dariusz Wójcik zwieńczy specjalnym koncertem w Muzeum Diecezjalnym z zaskakującym programem klasycznym oraz rozrywkowym.
– Dariusz Wójcik kojarzy się z piosenkami klezmerskimi, musicalem czy muzyką patriotyczną, ale podczas tego koncertu zaprezentuje swoje olbrzymie możliwości i utwory, w których jeszcze go państwo nie słyszeliście! – zapowiada Jacek Szymański.
Obaj jubilaci zaprezentują się też na scenie podczas „Galerii talentów” w Galerii Veneda, a będą im towarzyszyć Łomżyńscy Trubadurzy: Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Anna Zladukh i zespół Grzegorza Sekmistrza. Festiwal zakończy tradycyjna wielka gala w parku drozdowskiego pałacu w niedzielę 12 lipca, podczas której artyści zaprezentują przygotowany specjalnie na tę okazję program złożony z popularnych przebojów musicalowych, operetkowych i operowych.
Podczas 15 festiwalowych dni atrakcji nie zabraknie, a ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na stronie internetowej głównego organizatora Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Wojciech Chamryk



 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę