Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Cenny Domek...

Główne zdjęcie
Domek Pastora po remoncie

Ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych, czyli o około 650 tys. zł więcej niż zakładano - kosztowały prace budowlane przy remoncie zabytkowego „Domku Pastora” przy ul. Krzywe Koło. W czwartek specjalna komisja z ratusza zakończyła czynności odbiorowe po trwającym blisko półtora roku remoncie miejskiego budynku. Teraz trzeba go jeszcze wyposażyć i oświetlić. - Budynek po odbiorze przejmie Urząd Miejski. Decyzja, kto będzie nim zarządzał, prawdopodobnie zostanie podjęta do końca przyszłego tygodnia – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.

Stojący na szczycie skarpy między klasztorem Kapucynów a Hotelem Gromada (dawny Polonez) zabytkowy dworek z końca XIX wieku w którym pierwotnie mieściła się plebania ewangelicko-augsburska po latach niszczenia remontu doczekał się w 2013 roku. Kompleksowy remont był możliwy tylko dzięki środkom unijnym jakie miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dotacja unijna wynosi niemal równe 3 mln zł, a szacowany koszt całego przedsięwzięcia miła się zamknąć kwotą rzędu 3,5 mln zł. Poczałkowo zakładano, że remont zakończy się jeszcze w 2014 roku, ale ze względu na skalę koniecznych do wykonania prac – także dodatkowych – przesunęło się to w czasie i wzrosły koszty. Miejski przetarg na wykonanie prac remontowych wygrała znana w Łomży firma Roboty Ogólnobudowlane – Konserwacja Zabytków Andrzeja Wszeborowskiego, która jeszcze pod koniec 2013 roku zaproponowała cenę 2 mln 154 tys. 950 zł. Okazało się, że trzeba było wykonać jednak wiele prac dodatkowych, co m.in. doprowadziło do ogłoszenia kolejnego przetargu, ostatecznie podnosząc koszt robót budowlanych do kwoty 2 mln 815 tys. 83,29 zł.
To oczywiście nie są wszystkie koszty jakie w związku z remontem Domku Pastora miasto będzie musiało ponieść. Trwają jeszcze przetargi na wyposażenie wyremontowanego budynku. Same stylizowane na zabytkowe meble będą kosztowały około 200 tysięcy złotych. Osobno trzeba będzie kupić wyposażenie  pracowni malarskiej i ceramicznej czy bogate wyposażenie kuchni oraz ogrodu w którym mają znajdować się nie tylko stoliki z krzesłami, leżaki, huśtawka czy hamak, ale także grill, a nawet gazowy ogrzewacz powietrza. Dodajmy, że samo zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia wyremontowanego budynku ma kosztować niemal 73 tys zł.
- Łączny koszt wyposażenia budynku powinien być znany do końca miesiąca, po podpisaniu umów z dostawcami wyposażenia i infokiosków – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Najprawdopodobniej pieczołowicie odrestaurowany Domek Pastora dla mieszkańców Łomży będzie dostępny. Zgodnie z wcześniejszymi planami miałoby w nim działać centrum aktywności turystycznej i kulturalnej. Kto nim będzie zarządzał na razie nie wiadomo. Łukasz Czech przekazuje jedynie, że wyremontowany budynek po odbiorze przejmie Urząd Miejski, a decyzja, kto będzie nim zarządzał, prawdopodobnie zostanie podjęta do końca przyszłego tygodnia.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę