Szachiści Maratonu trzeci w województwie

Monika Marcińczyk

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Klubu Szachowego Maraton Łomża podczas odbywających się w Supraślu Mistrzostw Województwa Podlaskiego. Oprócz dwóch medali indywidualnych i aż 12 kwalifikacji na Mistrzostwa Makroregionu w klasyfikacji drużynowej łomżyński klub zajął wysokie trzecie miejsce.

- Występ w Supraślu oceniam bardzo dobrze. Po raz pierwszy w gronie 7 podlaskich klubów wywalczyliśmy medal mimo, że nasza reprezentacja liczyła tylko 17 zawodników - mówi Vafa Mammadov, trener Maratonu. Najbardziej do sukcesu drużynowego przyczyniła się Monika Marcińczyk, która z kompletem 9 punktów zdobyła złoty medal w kategorii do 11 lat, natomiast na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Karolina Chojnowska (6,5 pkt.) - W tej kategorii jedyną niespodzianka było dla mnie to, że żadna z dziewczyn nie urwała Monice nawet pół punktu. Widać, że inne dziewczyny nieco przyhamowały rozwój w stosunku do niej - przyznaje Mammadov - Liczyłem, że w tej grupie druga będzie Karolina, ale u niej widać było wyraźnie brak wiary we własne umiejętności.
Ostatecznie punkt więcej od Chojnowskiej zdobyła zawodniczka MUKS Akademii Szachowej Leonardo Łomża, Malwina Szewczyk i to ona mogła cieszyć się ze srebrnego medalu.
Bardzo dużą niespodziankę w kategorii chłopców do 11 lat sprawił Igor Podstolski, który z wynikiem 6 punktów zajął wysokie 4. miejsce i uzyskał normę na II kategorię szachową - Jestem mile zaskoczony postawą Igora, który chyba sam po pierwszym, nie najlepszym dniu nie wierzył w tak dobry wynik. Ale w dwóch kolejnych na 6 partii wygrał aż pięć. Szkoda tej ostatniej, bo miał w niej przewagę i gdyby wygrał, byłby wicemistrzem - mówi doświadczony trener Maratonu.
Miłym zaskoczeniem dla Mammadova jest również postawa braci Michała (8. miejsce do 11 lat) i Marcina Karwowskich (11. miejsce do 9 lat) oraz grającego stosunkowo niedługo w szachy 14-letniego Jakuba Śmiarowskiego, który w kategorii do 15 lat zajął 7. lokatę - Michał i Marcin zagrali na swoim najwyższym poziomie i myślę, że na Makroregionie pokażą jeszcze na co ich stać. Co do Kuby to po pierwszym dniu, w którym grał jak równy z równym z zawodnikami mającymi dużo wyższy ranking, wszyscy pytali skąd jest ten zawodnik. A dla niego to dopiero pierwszy w życiu tak poważny turniej. Szkoda, że nie trafił do szachów wcześniej - podkreśla Mammadov.
"Dopiero" 4. miejsce zajął za to Maciej Popielarczyk (6,5 pkt.), który startował w grupie do 9 lat - Myślałem, że zdobędzie złoty medal, ale wśród młodszych zawodników dużym problemem jest realizacja przewagi osiągniętej na początku partii. W tych przegranych partiach miał naprawdę dużą przewagę, ale nie był w stanie jej wykorzystać - dodaje szkoleniowiec.
Oprócz wymienionych wcześniej zawodników Maratonu, awans do Mistrzostw Makroregionu wywalczyli także Paweł Szeligowski (kat. do 13 lat), Krzysztof Bienias (do 18 lat), Magdalena Łukaszewska (do 13 lat) i Justyna Chojnowska (do 15 lat).
Do tej imprezy kwalifikacje wywalczyli również reprezentanci drugiego łomżyńskiego klubu, MUKS Akademii Szachowej Leonardo. Poza wspomnianą wcześniej Malwiną Szewczyk, prawo gry uzyskali także Arkadiusz Mroczkowski i Mateusz Skrodzki (do 15 lat) oraz Sylwia Mroczkowska (do 18 lat.)