Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Już ponad 100 Ukraińców z Donbasu i Krymu jest w ośrodku w Czerwonym Borze

Konflikt zbrojny na Ukrainie zwiększa liczbę obywateli tego kraju szukających spokoju w Polsce. Od kwietnia ubiegłego roku do Ośrodka dla Cudzoziemców w Czerwonym Borze w powiecie zambrowskim trafiają najczęściej rodziny z dziećmi z Donbasu i Krymu. W ośrodku przebywa teraz 134 osób, z czego 115 to obywatele Ukrainy. W naszym kraju starają się uzyskać status uchodźców - mówi kierownik placówki w Czerwonym Borze Ewa Kowalczuk.

Osoby, które uciekły z Ukrainy najczęściej pozostawiały tam rozbite domy lub mieszkania w blokach. Pozostawiony majątek jest obecnie rozkradany - twierdzą uchodźcy. Relacjonują, że separatyści dla wielu rekwirowali samochody osobowe a nawet zabierali pieniądze.
Na terenie ośrodka są trzy bloki mieszkalne i każda rodzina na oddzielny segment. Placówka zapewnia im niewielki ekwiwalent finansowy na każdy dzień. Niektóre rodziny opuszczają Czerwony Bór i szukają mieszkań, głównie na Pomorzu i Podlasiu.
W ośrodku Ukraińcy uczą się języka polskiego. Według kierownictwa placówki, cudzoziemcy są sympatyczną, kontaktową grupą. Nie ma z nimi żadnych problemów i bardzo dobrze organizują się.
Uchodźcom z Ukrainy można przekazywać pomoc materialną np. odzież dla dzieci w dobrym stanie, zabawki, środki czystości i produkty żywnościowe.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę