Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Autobus pierwszej pomocy

Główne zdjęcie
Autobus Pierwszej Pomocy MPK

Były szkolenia kierowców MPK z udzielania pierwszej pomocy, a teraz jest miejski autobus pierwszej pomocy. To niby zwykły autobus, ale za jego kierownicą mają siedzieć kierowcy dodatkowo przeszkoleni z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, na jego wyposażeniu znalazła się torba pierwszej pomocy, czyli rozbudowana apteczka, a na zainstalowanych wewnątrz ekranach pasażerowie będą oglądać specjalną prezentację poświęconą pierwszej pomocy. Autobus pierwszej pomocy to wspólna inicjatywa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i kierowanej przez ks. Radosława Kubła Grupy Ratowniczej SPR Nadzieja.

- Osią wspólnego projektu było przeszkolenie 60 kierowców i pracowników MPK z zakresu udzielania pierwszej pomocy – mówi ks. dr Radosław Kubeł.
To właśnie ratownicy z Nadziei przeprowadzili profesjonalne kursy ratownicze dla kierowców MPK. Dziś każdy z nich jest gotowy by w razie jakiegoś wypadku czy tylko zasłabnięcia pasażera od razu ruszyć mu na pomoc. Autobus pierwszej pomocy ma być kontynuacja podjętej współpracy i ma umożliwić „niezwykłe połączenie praktycznego wykorzystania dużej maszyny i możliwości jednostki ratowniczej”.
- Oczywiście, że wóz będzie na co dzień uczestniczył w zwyczajnej eksploatacji na linii, jednak w razie potrzeby posłuży Grupie Ratowniczej do szybkiego przerzucenia ratowników w rejon poszukiwań, będzie ruchomym punktem udzielania pierwszej pomocy dla lżej rannych w wypadkach masowych, jest też wyśmienitym miejscem do prezentowania technik pomocy na festynach czy imprezach plenerowych – przekazuje ksiądz Kubeł.
Autobus pierwszej pomocy ma mieć także jeszcze jedno zastosowanie. W razie potrzeby może posłużyć jako miejsce zbiórki dla osób ewakuowanych ze swoich domów w związku z różnymi zdarzeniami. Taki przypadek wydarzył się w Łomży w poniedziałek, gdy po przerwaniu przez koparkę przyłącza gazowego trzeba było ewakuować na kilka godzin mieszkańców okolicznych domów.
- Działania naszych ratowników polegały na zabezpieczeniu działań straży pożarnej i pogotowia gazowego oraz na ewakuacji z zagrożonego obszaru trójki starszych osób – relacjonuje ks. dr Radosław Kubeł. - Jedna z nich wymagała transportu na noszach. Ratownicy zaproponowali im przewiezienie na SOR lub do siedziby naszej jednostki, aby tam mogli spokojnie poczekać do zakończenia działań. Starsi państwo wybrali siedzibę Grupy Ratowniczej w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego i przebywali tu przez trzy godziny pod troskliwą opieką ściągniętego dodatkowego zespołu.

Naucz się nieść pierwszą pomoc
Grupa Ratownicza SPR Nadzieja zaprasza na otwarty kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kurs jest nieodpłatny, a jego podstawowym celem jest krzewienie idei pierwszej pomocy. Tematyka kursu: stany zagrażające zdrowiu i życiu u dorosłych i u dzieci (omdlenie, zadławienie, utrata przytomności, zatrzymanie krążenia), resuscytacja krążeniowo - oddechowa, defibrylacja automatyczna, wypadek samochodowy, rany i krwotoki, oparzenia.
Data: 19 czerwca godz. 17.00 - rozpoczęcie, 20 czerwca, sobota - zajęcia.
Miejsce: Ośrodek Szkolenia Grupy Ratowniczej, Łomża, ul. Zawadzka 55.
Zgłoszenia: grspr@op.pl
Termin zgłoszeń - do 18 czerwca.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę