Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Prędkość pod nadzorem

Główne zdjęcie
Urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości (fot. ITD)

Pierwsze zapowiedzi były jeszcze w 2012 roku, ale się opóźniło. Fragment krajowej 61 pomiędzy Kisielnicą a Stawiskami jest jednym z 29 w Polsce lokalizacji na odcinkowy pomiar prędkości jaki Inspekcja Transportu Drogowego ma uruchomić do końca roku. Prace przy pierwszych odcinkach już trwają, a ten „nasz” ma to być najdłuższym odcinek pomiaru ruchu w kraju. Prędkość będzie wyliczana po przejechaniu ponad 6 km.

- Odcinkowy pomiar prędkości jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących do prowadzenia automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, stosowanym w krajach Unii Europejskiej – podkreślają pracownicy ITD. - Jedną z jego kluczowych zalet jest możliwość monitorowania przestrzegania dopuszczalnej prędkości na całej długości kontrolowanego odcinka. Wpływa to istotnie na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Tuż przy wjeździe na fragment drogi objętej odcinkowym pomiarem prędkości na specjalnym maszcie zainstalowana jest kamera, która ma zeskanować numery rejestracyjne wszystkich  samochodów, a przy wyjeździe z niego inna kamera ponownie je odczyta, a komputer wyliczy czas przejazdu i zweryfikuje prędkość. Jeśli się okaże, że kierowca jechał zbyt szybko, podobnie jak w przypadku uwiecznienia na zdjęciu fotoradaru, otrzyma mandat z działającego w ramach ITD Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W chwili obecnej CANARD zarządza ponad 300 stacjonarnymi urządzeniami rejestrującymi (tzw. fotoradarami) i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi. Planowana do końca 2015 r. rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż monitoringu przejazdu na czerwonym świetle dla 20 skrzyżowań.

Z 29 odcinkowych pomiarów prędkości dwa wyznaczono w województwie podlaskim. Pierwszy ma znajdować się na prowadzącej przez Łomżę drodze krajowej nr 61  Kisielnica - Stawiski. W tym wypadku prędkość ma być wyliczana na odcinku 6,21 km. Drugi odcinek pomiarowy ma znajdować się na krajowej 19. na niespełna 4km odcinku pomiędzy Zwierkami a Zabłudowem.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę