środa, 13 grudnia 2017 napisz DONOS@

Prędkość pod nadzorem

Pierwsze zapowiedzi były jeszcze w 2012 roku, ale się opóźniło. Fragment krajowej 61 pomiędzy Kisielnicą a Stawiskami jest jednym z 29 w Polsce lokalizacji na odcinkowy pomiar prędkości jaki Inspekcja Transportu Drogowego ma uruchomić do końca roku. Prace przy pierwszych odcinkach już trwają, a ten „nasz” ma to być najdłuższym odcinek pomiaru ruchu w kraju. Prędkość będzie wyliczana po przejechaniu ponad 6 km.

Urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości (fot. ITD)
Urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości (fot. ITD)

- Odcinkowy pomiar prędkości jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących do prowadzenia automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, stosowanym w krajach Unii Europejskiej – podkreślają pracownicy ITD. - Jedną z jego kluczowych zalet jest możliwość monitorowania przestrzegania dopuszczalnej prędkości na całej długości kontrolowanego odcinka. Wpływa to istotnie na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Tuż przy wjeździe na fragment drogi objętej odcinkowym pomiarem prędkości na specjalnym maszcie zainstalowana jest kamera, która ma zeskanować numery rejestracyjne wszystkich  samochodów, a przy wyjeździe z niego inna kamera ponownie je odczyta, a komputer wyliczy czas przejazdu i zweryfikuje prędkość. Jeśli się okaże, że kierowca jechał zbyt szybko, podobnie jak w przypadku uwiecznienia na zdjęciu fotoradaru, otrzyma mandat z działającego w ramach ITD Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W chwili obecnej CANARD zarządza ponad 300 stacjonarnymi urządzeniami rejestrującymi (tzw. fotoradarami) i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi. Planowana do końca 2015 r. rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż monitoringu przejazdu na czerwonym świetle dla 20 skrzyżowań.

Z 29 odcinkowych pomiarów prędkości dwa wyznaczono w województwie podlaskim. Pierwszy ma znajdować się na prowadzącej przez Łomżę drodze krajowej nr 61  Kisielnica - Stawiski. W tym wypadku prędkość ma być wyliczana na odcinku 6,21 km. Drugi odcinek pomiarowy ma znajdować się na krajowej 19. na niespełna 4km odcinku pomiędzy Zwierkami a Zabłudowem.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0