Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Strażackie ćwiczenia

Główne zdjęcie
fot. KW PSP Białystok

Ponad 140 strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych ćwiczyło w weekend w Nowogrodzie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Harmonogram ćwiczeń przewidywał siedem różnych zdarzeń – od wypadku na biwaku, przez pogryzienie przez psa podejrzanego o wściekliznę do sprzeczki w trakcie której mężczyzna piłą łańcuchową rani dwóch innych mężczyzn, a sam w trakcie bójki zostaje oblany kwasem i traci wzrok.

Ćwiczenia strażaków odbyły się w ramach piątych Podlaskich Warsztatów Ratownictwa Medycznego. Ich celem było doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez strażaków tworzących krajowy system ratowniczo-gaśniczy. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze wszystkich jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego, reprezentacje województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz liczne reprezentacje Ochotniczych Straży Pożarnych z całego naszego regionu.
- W sumie przez dwa dni ćwiczyło ponad 140 strażaków i ratowników - przekazuje mł. bryg. Marcin Janowski, rzecznik prasowy KW PSP w Białymstoku.
Aby ćwiczenia strażaków jak najbardziej odpowiadały prawdziwym sytuacją podgrywki zapewniała grupa kilkudziesięciu odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów, symulując jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych warunków sytuacje ratownicze.
Wśród zadań z którymi musieli zmierzyć się ratownicy był m.in. przypadek kierowca z objawami padaczki wjeżdżającego w namiot w którym znajdowały się trzy osoby, dotkliwe pogryzienie przez psa podejrzanego o wściekliznę dójki dzieci, silne zderzenie dwóch osób głowami podczas gry w piłkę, porażenie prądem wędkarze kłusując przy pomocy akumulatora czy jatki przy użyciu piły łańcuchowej i kwasu solnego.
- Każde zadanie było oceniane przez sędziów i rozjemców, którzy na bieżąco przekazywali uwagi i spostrzeżenia dla ćwiczących załóg – podkreśla mł. bryg. Marcin Jankowski dodając, że w trakcie trwanie całych warsztatów ich uczestnicy mogli także doskonalić swoje umiejętności na przygotowanych stanowiskach edukacyjnych.
Na zakończenie dwudniowych ćwiczeń zostało przetrenowane wspólne działanie ratowników w sytuacjach masowych. Organizatorami warsztatów byli: Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku, Komenda Miejska PSP w Łomży i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, a do realizacji przedsięwzięcia przyczynili się także: Oddział Wojewódzki Związku OSP RP, Urząd Marszałkowski w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu „STRAŻAK” w Białymstoku.


Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok
Foto: fot. KW PSP Białystok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę