Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rowerowa pielgrzymka na Westerplatte

Główne zdjęcie
fot. Tadeusz Babiel (2014 r.)

Blisko 20 rowerzystów z parafii Krzyża Świętego w Łomży szykuje się do kolejnej – już ósmej – rowerowej pielgrzymki do miejsc „naznaczonych męczeństwem i krwią żołnierzy polskich”. Tym razem celem kilkudniowej wyprawy będzie Westerplatte, gdzie we wrześniu 1939 roku polscy żołnierze stawili bohaterski opór atakującym wojskom niemieckim. Rowerowa, tak jak każda inna pielgrzymka ma charakter religijny w związku z tym pątnicy codziennie poza pokonywaniem od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu kilometrów modlą się, uczestniczą w konferencjach i we wspólnej Eucharystii.

Rowerowych pielgrzymów z parafii Krzyża Świętego jak zwykle poprowadzi ksiądz proboszcz Andrzej Godlewski. Tegoroczna, rozłożona na cztery dni, wyprawa liczył łącznie około 330 kilometrów. Najdłuższy etap będzie pierwszego dnia, gdy rowerzyści będę musieli pokonać 128 kilometrów z Łomży do Nidzicy.
- To może tylko tak groźnie brzmieć, ale to nie jest duży dystans – mówi Zbigniew Zalewski, jeden z uczestników rowerowej pielgrzymki. - Niektóre z etapów naszych wcześniejszych pielgrzymek miały nawet ponad 200 km długości i były one naprawdę męczące.
Tym razem do pielgrzymki przygotowuje się 18-19 rowerzystów. To grupa, która niemal w tym samym składzie pielgrzymuje już od 2008 roku.
- Z każdej takiej pielgrzymki, którą określamy, że jest do miejsc „naznaczonych męczeństwem i krwią żołnierzy polskich”, zawsze przywozimy garść ziemi, którą później 17 września uroczyście składamy w parafialnym miejscu pamięci narodowej  - mówi Zalewski przypominając, że jest są tu już złożone urny z ziemią m.in. spod Katynia, Smoleńska czy Monte Cassino.
Z obecnej pielgrzymki rowerzyści mają przywieźć ziemię z Westerplatte, spod górującego nad półwyspem Pomnika Obrońców Wybrzeża, gdzie na zakończenie pielgrzymki Mszę święta sprawować ma dla nich bp Tadeusz Bronakowski, ale także spod Grunwaldu, gdzie zatrzymają się i będą uczestniczyć we Mszy świętej drugiego dnia pielgrzymki.

Start rowerowej pielgrzymki Łomża – Grunwald – Westerplatte zaplanowano w poniedziałek po porannym nabożeństwie o godz. 7.00. Uczestnicy pielgrzymki zachęcają parafian i mieszkańców Łomży, aby zechcieli na rowerach odprowadzić ich choćby do granic miasta czy Nowogrodu. Zapraszają też wszystkich łomżan przebywających w Gdański i okolicy do udziału we Mszy świętej, którą na Westerplatte w przyszły czwartek o godz. 18.00 ma sprawować biskup Tadeusz Bronakowski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę