Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Uczą także angażowania się...

Główne zdjęcie
Justyna Bogumił i Maciej Zduńczyk uczniowie Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, którzy uczestniczyli w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Justyna Bogumił i Maciej Zduńczyk to uczniowie Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, którzy uczestniczyli w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Była to już XXI sesji młodzieżowego parlamentu, a uczniowie łomżyńskiej „jedynki” zakwalifikować się do niej po raz siódmy. Anna Zakrzewska, wicedyrektor PG 1, podkreśla, że to szkoła, która stawia na kreatywność i wspieranie aktywności młodzieży. - Efektywność naszej pracy wychowawczej z młodzieżą polega na włączeniu jej do społecznego działania - mówi.

Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywała się w sobotę i niedzielę 31 maja i 1 czerwca. Organizatorem obrad jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Tegorocznym tematem wiodącym było:„Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Zadanie rekrutacyjne polegało na przeprowadzeniu badania w lokalnym środowisku, a następnie na podstawie wyciągniętych wniosków należało zaproponować możliwe do wdrożenia zmiany w swojej okolicy. Uczniowie klasy II b PG nr 1 w Łomży zrealizowali swoje zadanie wzorowo. Projekt badawczy opracowany i zrealizowany przez Justynę Bogumił i Macieja Zduńczyka zajął drugie miejsce wśród projektów zgłoszonych przez zespoły z województwa podlaskiego i dał ich autorom – wraz z 14. innymi młodymi posłami z województwa - prawo udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Nie tylko w Sejmie
Nauczyciele „jedynki” w Łomży od lata zachęcają swoich uczniów do podejmowania wyzwań samorządności. Uczeń szkoły – Eryk Mroczko uzyskał mandat radnegoMłodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego i wziął udział w posiedzeniu Sejmiku, które odbyło się 17 marca 2015 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Natomiast podjęta z inicjatywy tej szkoły organizacja Sejmiku Samorządów Uczniowskich stała się już lokalną tradycją. W tym roku po raz dziewiąty przedstawiciele łomżyńskich szkół, a także gimnazjum w Nowogrodzie i Piątnicy spotkali się by wspólnie debatować o ważnych dla młodzieży problemach. Temat dotyczył „Sztuki publicznej prezentacji”, a młodzież zajmowała się nim pod kierunkiem dr Jolanty Boryszewskiej konsultanta Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.
- Przebieg Sejmiku, zaangażowanie jego uczestników oraz wysoki poziom prezentacji przygotowany przez przedstawicieli wszystkich szkół pozwalają stwierdzić jednoznacznie, iż imprezę można uznać za bardzo udaną i wskazuje na potrzebę organizowania takich spotkań w przyszłości – podkreśla Anna Zakrzewska, wicedyrektor PG 1. - Ucząc samorządności, warto doprowadzić do tego, by uczniowie nie tylko dobrowolnie przyjmowali na siebie obowiązki szkolne, ale także poczuwali się do współodpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w klasie, w ich najbliższym otoczeniu, by czuli się potrzebni i odpowiedzialni - dodaje.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę