Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Zryw wolnych serc” - młodych, pięknych i zdrowych

- Co czułem przez te 60 sekund o godzinie 14....? Poczułem, że jeśli nie będę o siebie dbał, to moje serce może przestać nagle bić... - mówi Dawid Gawryś, drugoklasista Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, który ze 150 koleżankami i kolegami brał udział w ogólnopolskiej akcji „Zryw wolnych serc”, zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, zorganizowaną na Skate Parku z policjantami z Łomży. Młodzi i dorośli trzymali przez minutę rękę na sercu, podobnie jak w setkach miast i wsi w całej Polsce. - To wspólna manifestacja, że alkohol, papierosy i narkotyki wnoszą zło do życia. Co dzień widzimy szkody, jakie wyrządzają na zdrowiu, i krzywdy w rodzinach i wśród przyjaciół.

Na scenie przy ściance zjeżdżalni dla rolkarzy aż zaroiło się od plakatów i transparentów, o takiej w stylu treści: „Fajki i narkotyki to złe nawyki”, który podnosili dziarsko dwaj wysocy trzecioklasiści: Paweł Dziubiński i Daniel Jagas, „Myśl trzeźwo” albo „Alkohol to zło”, który z kolegami trzymał drugoklasista Jakub Rusin. - Bierzemy udział w akcji profilaktycznej policji, żeby nie pić alkoholu, nie palić papierosów, nie brać narkotyków – wyjaśnia rzeczowo Kuba. - Bo chcemy żyć na trzeźwo.
Tuż przed 14. rozlega się z głośników dźwięczny głos lektora. Wyjaśnia ideę tej akcji i zachęca do przyłączenia się, aby znaleźć się we „wspólnocie obywatelskiej i społecznej”. Prawa dłoń na sercu, wybijająca rytm bum-bum, symbolizuje sprzeciw przeciwko uzależnieniem, przemocy, nienawiści, obojętności. Natomiast wspólne spotkanie to symbol serc pięknych i zdrowych. Serc kilku pokoleń.

Wydać na alkohol czy wakacje dla dzieci
Wicedyrektor PG nr 8 Alicja Czarnocka popiera akcję „Zryw wolnych serc”, ponieważ propaguje życie wolne od uzależnień. - Popieramy i chętnie manifestujemy to pod gołym niebem, bo to dobrze spędzony czas, żeby przekonywać młodzież, że używki nie doprowadzą do niczego dobrego w jej życiu – wyjaśnia wicedyrektor Czarnocka. - Uzależnienia bardzo dużo kosztują, i nie chodzi tylko o wydatki finansowe, które można przeznaczyć na ciekawsze i zdrowsze rzeczy. Przede wszystkim, chodzi mi o koszty intelektualne i emocjonalne, ponieważ niedobre eksperymenty z używkami mają wpływ na słabszy rozwój mózgu i organizmu. W konsekwencji sięganie po alkohol, papierosy czy narkotyki może mieć fatalny wpływ na wyniki i ukończenie szkoły, na życie zawodowe i rodzinne.
Dawid Gawryś z PG nr 8 dał się poznać publiczności w słonecznym i zielonym Skate Parku jako obdarzony pięknym i czystym głosem wokalista, którego opiekunką jest nauczycielka muzyki Ewa Urbanowska. Jednak to nie skromny i pracowity chłopak chwali się, lecz jego nauczyciele, że został już dwukrotnie laureatem wojewódzkiego konkursu wiedzy z historii sztuki. Pasji Dawida od czasu jego nauki w szkole podstawowej życzliwie towarzyszy nauczycielka plastyki Agnieszka Wysocka. Spotkanie profilaktyczne, z hasłami anty na plakatach i transparentach w rytmie wesołych piosenek, to jednak nie historia, tylko nasza współczesność. Nierzadko ponura, biedna, a nawet tragiczna, gdy dorośli wolą z trudem zarobione pieniądze wydawać na rakotwórczą truciznę w butelce czy bibułce, niż na chleb, żywność, książki, wakacje dla własnych dzieci. - Dawid jest pozytywnym przykładem człowieka, który osiąga postawione sobie cele, rozwija swoje talenty. Ma osiągnięcia w nauce i na scenie – nie może się nachwalić dobrze wychowanego i kulturalnego chłopca wicedyrektor PG 8. - Jest wzorem dla innych do namysłu, że nawet dzisiejszy występ z mikrofonem to efekt jego pracy.

„My chcemy życia bez palenia i bez picia”
Zdaniem młodego historyka sztuki, takie akcje jak „Zryw wolnych serc” są wartościowe, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, umiejących odróżniać dobro od zła. - Ja mam tatę alkoholika, który rozwiódł się z moją mamą, kiedy chodziłem jeszcze do młodszych klas podstawówki – wspomina chłopiec, czemu przytakuje rodzicielka. - Teraz są już kilka lat po rozwodzie, chociaż mama starała się, żeby tata się opamiętał. Nie mam z nim kontaktu, ale słyszałem, że w dalszym ciągu steruje nim alkohol.
Gabriela Brzozowska, śpiewająca delikatnie rówieśniczka Dawida z koła wokalnego, jest gorącą przeciwniczką używek, szczególnie w młodym wieku. Zwracają uwagę symptomy, kiedy to młody organizm broni się wymiotami i zawrotami głowy – czasem utratą przytomności - przed pierwszym alkoholem czy papierosem. - Takimi akcjami pokazujemy, że picie, palenie, ćpanie to wcale nie jest „fajna zabawa”, ale uzależnianie się od nałogu, który może zniszczyć nam organizm na całe życie – przekonuje rezolutnie Gabrysia. - Za młodu trzeba dbać o organizm, uprawiać sport, nie aplikować sobie trucizny. Mam takich naiwnych znajomych, którzy myślą, że „elektryki” to zdrowie! Podczas I komunii świętej przysięgaliśmy przed naszym Bogiem, że „chcemy życia bez palenia i bez picia”.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę