sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

W życiu jesteśmy lepsi

Szybko wydłuża się nasze życie. W ubiegłym roku przeciętny Polak żył o pięć miesięcy, a Polka – aż o siedem miesięcy dłużej niż w 2013 roku wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pocieszające jest też i to, że w tej statystycy my jesteśmy powyżej krajowej średniej. W województwie podlaskim przecięty czas życia mężczyzny wyniósł 74 lata, a kobiety aż blisko 83 lata – co jest rekordem w skali kraju.

GUS zaprezentowała dane dotyczące przeciętnego trwania życia w 2014 r. według województw. Rzadko które dane statystyce są dobre dla tej części kraju. Te akurat takie są – zwłaszcza w stosunku do kobiet, które jak się okazuje właśnie tu i jeszcze na Podkarpaciu żyją najdłużej w kraju. W ubiegłym roku średni okres trwania życia mieszkanki województwa podlaskiego wyniósł 82 lata i niemal 10 miesięcy. To o ponad rok dłużej niż średnia życia kobiety w kraju.
W przypadku mężczyzn wynik jest słabszy. Ich średnia życia w województwie podlaskim wyniosła 74 lata, ale to też o kilka miesięcy więcej niż średnia w kraju.
Warto zauważyć, że z danych GUS wynika, że w regionie dłużej żyją mieszkańcy miast niż wsi. W przypadku kobiet różnica jest niewielka – około miesiąca, ale w przypadku mężczyzn to już dwa lata. W miastach regionu panowie żyją średnio blisko 75 lat, a na wsiach niespełna 73 lata. W obu wypadkach to i tak trochę dłużej niż średnia w Polsce.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0