Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Budowy Zawadzkiej nie będzie – już oficjalnie

Główne zdjęcie
Tak miał przebiegać nowy odcinek dwujezdniowej Zawadzkiej

Potwierdzają się nasze wtorkowe informacje o tym, że nie będzie w tym roku budowy dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej ani remontu Wiosennej. Prezydent Łomży podjął decyzję o unieważnieniu rozpisanych w lutym przetargów. Budowę obu ulic oraz odwodnienie terenów miano zrealizować w ramach projektu pn. „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – IV etap”, dofinansowanego z resztówek starego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013 ale miasto nie otrzymało dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Wniosek złożył jeszcze poprzedni prezydent Łomży, który zadanie wpisał do projektu tegorocznego budżetu miasta. Teraz obecny prezydent Mariusz Chrzanowski wytyka, że „nie były podpisane żadne dokumenty między Miastem Łomża i Urzędem Marszałkowskim, które określałyby dokładne koszty oraz wysokości dofinansowania tego zadania.”

Planowana inwestycja miała objąć budowę i rozbudowę ulicy Zawadzkiej na odcinku ok. 1,6 km od ronda Solidarności przy Stokrotce do ronda na Szosie do Mężenina oraz budowę 1 km ulicy Wiosennej wraz z infrastrukturą techniczną, oraz odwodnienie tych ulic i całego obszaru. We wtorek napisaliśmy, że miasto nie otrzyma z Urzędu Marszałkowskiego dotacji unijnej na realizację tych zadań.
- W tej chwili w działaniu z RPO WP 2007-2013, z którego można by było prowadzić modernizację wskazanych ulic nie ma niezbędnych ku temu oszczędności – podawała Urszula Arter, urzędniczka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego marszałka województwo Mieczysława Baszko tłumacząc, że ma na to wpływ brak znaczących kar dla beneficjentów realizujących wcześniejsze umowy oraz spadek kursu euro, który znacząco obniża wartość środków, którymi dysponuje Urząd Marszłkowski.
Dziś ratusz poinformował, że prezydent Mariusz Chrzanowski unieważnił wszystkie trzy przetargi na budowę Zawadzkiej, Wiosennej i odwodnienie terenu. W przesłanym stanowisku prezydent Chrzanowski tłumaczy, że w momencie obejmowania urzędu w grudniu ubiegłego roku projekt ten znajdował się na liście rezerwowej projektów kluczowych województwa podlaskiego.
- Według projektu budżetu miasta na 2015 rok, przygotowanego przez poprzednie władze miasta, inwestycja ta miała kosztować 25 mln zł przy 90 proc. dofinansowaniu unijnym. Jak się później okazało, nie były podpisane żadne dokumenty między Miastem Łomża i Urzędem Marszałkowskim, które określałyby dokładne koszty oraz wysokości dofinansowania tego zadania – podkreśla Chrzanowski. - Podczas wielokrotnych rozmów z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Członkami Zarządu Województwa i wysokimi rangą urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego spotykałem się z przychylnością z ich strony i zapewnieniami, że w momencie, gdy znajdą się wolne środki, będziemy mogli liczyć na dofinansowanie powyższego projektu. Kwestią otwartą pozostawała wysokość tego dofinansowania. Dlatego, zachęcony tymi rozmowami, zdecydowałem się na szybkie ogłoszenie przetargów na budowę ulicy Zawadzkiej, rozbudowę ulicy Wiosennej oraz przebudowę i budowę sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Przykoszarowej, Zawadzkiej, Wiosennej i Zawady Przedmieście. Niestety, jak zostałem poinformowany, na dzień dzisiejszy pieniędzmi na projekty drogowe Urząd Marszałkowski nie dysponuje.
Bez unijnej dotacji sfinansowanie robót drogowych wartych 20 mln zł  nie jest możliwe dlatego – jak tłumaczy prezydent Chrzanowski „zmuszony jestem wspomniane przetargi unieważnić”.
- Nie oznacza to jednak, że całkowicie rezygnuję z realizacji tego projektu - dodaje. - Wiem jak jest on ważny dla układu komunikacyjnego naszego miasta i jak bardzo jego realizacji oczekuje społeczeństwo Łomży. Dlatego będę zabiegał o pozyskanie dofinansowania unijnego na powyższy projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 lub z innych źródeł. Decyzję, na co zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł (1 mln zł środków własnych i 2 mln zł z kredytu) zapisana na ten projekt w tegorocznym budżecie miasta, podejmę w najbliższym czasie, po konsultacjach z Radnymi Rady Miejskiej Łomży.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę