poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Wśród najbiedniejszych w UE

Województwo Podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Potwierdza to najnowsza publikacja Eurostatu czyli biuro statystycznego Unii Europejskiej, które porównało Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w całej UE, uwypuklając różnice pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami. Z tych danych wynika, że nasz wynik to mniej niż połowa średniej europejskiej. Tym samym znaleźliśmy się wśród 20 najbiedniejszych regionów UE.

Raport posługuje się najnowszymi dostępnymi dla wszystkich 28 państw danymi, które pochodzą z 2013 r.  Z danych Eurostatu wynika, że PKB na osobę w Polsce wynosiło w 2013 r. 67 procent średniej UE. Gorzej od nas wypadała tylko Rumunia (54 %) oraz Bułgaria (45 %).
Jeśli chodzi o regiony, to województwo podlaskie, obok lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego jest wymienione wśród najbiedniejszych w Unii. W naszym przypadku PKB po przeliczeniu na głowę mieszkańca wyniosło tylko 49 % średniej europejskiej.
Najbogatszym polskim województwem z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 107 proc. średniej unijnej jest Mazowsze. Listę najbogatszych w UE otwiera Londyn (tylko jego wewnętrzna część), którego współczynnik zamożności wynosi 325 % średniej UE. Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (258 %), a na trzecim Bruksela (207 %).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0