Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wśród najbiedniejszych w UE

Województwo Podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Potwierdza to najnowsza publikacja Eurostatu czyli biuro statystycznego Unii Europejskiej, które porównało Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w całej UE, uwypuklając różnice pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami. Z tych danych wynika, że nasz wynik to mniej niż połowa średniej europejskiej. Tym samym znaleźliśmy się wśród 20 najbiedniejszych regionów UE.

Raport posługuje się najnowszymi dostępnymi dla wszystkich 28 państw danymi, które pochodzą z 2013 r.  Z danych Eurostatu wynika, że PKB na osobę w Polsce wynosiło w 2013 r. 67 procent średniej UE. Gorzej od nas wypadała tylko Rumunia (54 %) oraz Bułgaria (45 %).
Jeśli chodzi o regiony, to województwo podlaskie, obok lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego jest wymienione wśród najbiedniejszych w Unii. W naszym przypadku PKB po przeliczeniu na głowę mieszkańca wyniosło tylko 49 % średniej europejskiej.
Najbogatszym polskim województwem z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 107 proc. średniej unijnej jest Mazowsze. Listę najbogatszych w UE otwiera Londyn (tylko jego wewnętrzna część), którego współczynnik zamożności wynosi 325 % średniej UE. Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (258 %), a na trzecim Bruksela (207 %).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę