Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Magdalena Flera – pisarka młodego pokolenia z Łomży

Główne zdjęcie
Magdalena Flera

- Pod skarłowaciałą moralnością często kryje się inna, bardziej przejrzysta, a jej odkrycie może być dla czytelnika metafizycznym zaskoczeniem, intelektualnym balansowaniem na bardzo cienkiej linii pomiędzy tak zwanym złem, a tak zwanym dobrem – twierdzi Magdalena Flera, na co dzień studentka dietetyki w PWSIiP w Łomży oraz pisarka młodego pokolenia, która kilka miesięcy temu zadebiutowała liczącą ponad pięćset stron powieścią „Inżynier Dusz”. – W książce poruszam wątki, które na pierwszy rzut oka są skandalizujące, ale pod ich grubą powłoką, czasem odstręczającą, kryje się zupełnie inny świat.

Debiut literacki pochodzącej i mieszkającej w Łomży autorki to powieść w gatunku thriller, której bohaterem jest tanantokosmetolog, czyli makijażysta zmarłych.  Narracja odbiega mocno od formy współczesnej prozy, która przejawia raczej skłonności w kierunku językowego minimalizmu. Autorka „Inżyniera Dusz” stworzyła dwa plany narracji, wykreowała poetycki, momentami wręcz barokowy język, który zmusza do smakowania formy i mimowolnego lubowania się okrutną treścią.

- Chciałam osiągnąć  efekt zbliżony do powieści markiza de Sade, które czyta się z obrzydzeniem, odkłada na półkę, ale wraca się do nich w słusznym przekonaniu, że makabryczna fabuła, to tylko pretekst, aby odsłonić coś bardzo ważnego przed czytelnikiem – mówi Magdalena Flera wskazując, że „120 dni Sodomy czyli szkoła libertynizmu”  to jedna z jej ulubionych powieści. - Cenię odwagę autora, który, ze względu na twórczość, zdecydowaną większość życia spędził w więzieniu.

Magdalena Flera jest absolwentką III LO w Łomży, pisaniem (początkowo „do szuflady”) zajmuje się od wielu lat i chociaż „Inżynier…” to jej pierwsza wydana książka, ma już pomysły na kolejne. Szczegółów na razie nie chce zdradzać. Być może więcej powie podczas pierwszego spotkania autorskiego, które z młodą pisarką organizuje jaj macierzysta uczelnia - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Spotkanie to odbędzie się w czwartek  o godz. 16.00, w auli 315, w budynku przy ul. Akademicka 14.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę