Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Przedwyborczy komunikat Kurii

Główne zdjęcie
Bp. Tadeusz Bronakowski

„Udział w wyborach jest więc prawem i obowiązkiem wszystkich katolików” - napisał biskup Tadeusz Bronakowski w specjalnym komunikacie Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej dotyczący udziału wiernych w drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Komunikat opublikowano „w związku z licznymi pytaniami skierowanymi przez wiernych Kościoła Łomżyńskiego”, a biskup Bronakowski podkreśla w nim, że „Kościół troszczy się o dobro wszystkich swoich dzieci i zabiega o to, aby warunki społeczne, w których żyjemy, były jak najlepsze”.

Oto cały przedwyborczy komunikat Kurii wydany 15 maja, a więc już po pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Kościół troszczy się o dobro wszystkich swoich dzieci i zabiega o to, aby warunki społeczne, w których żyjemy, były jak najlepsze. Stąd wynika troska o uczciwy, sprawiedliwy, solidarny rozwój ojczyzny. Troska o ojczyznę jest naszym podstawowym obowiązkiem. Przypominał o tym często św. Jan Paweł II. Nasz wielki rodak mówił 8 czerwca 1987 r. w Warszawie: „Polska jest dobrem wspólnym całego Narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki, bo takie dobro domaga się stałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy zaś: Miłość Ojczyzny i służba dla niej wynikają z obowiązku wdzięczności i porządku miłości.|
W związku z licznymi pytaniami skierowanymi przez wiernych Kościoła Łomżyńskiego, Kuria Diecezjalna przypomina, że zgodnie ze społeczną nauką Kościoła i nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, chrześcijanin powinien uczestniczyć w budowaniu dobra wspólnego, które „jest zawsze ukierunkowane na rozwój osób". Udział w wyborach jest więc prawem i obowiązkiem wszystkich katolików.
Warto przypomnieć także przesłanie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego wypowiedziane na Jasnej Górze 3 maja 2015 roku: „dobrowolna rezygnacja z udziału w wyborach (...) jest odrzuceniem odpowiedzialności za losy Ojczyzny. (...)Trzeba ponadto właściwie głosować, to znaczy zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi. Ludzie wierzący winni oddać głos na te osoby, których postawa i poglądy są im bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej i katolickim wartościom oraz zasadom moralnym."

Łomża, dnia 15 maja 2015 r.
N. 646/2015

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę