Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Karty do głosowania już przyjechały

Główne zdjęcie
Urna z głosami podczas głosowania

Choć druga tura wyborów prezydenckich dopiero w przyszłą niedzielę gminy otrzymują już katy wyborcze, na których mieszkańcy głosować będą 24 maja. Wczoraj karty dowieziono do Łomży i pięciu podłomżyńskich gmin, a dziś mają je otrzymać wszystkie pozostałe gminy z okręgu wyborczego. Jak wyjaśnia Jerzy Dołęgowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży wcześniejsze niż w latach poprzednich dostarczenie kart do głosowania ma związek z możliwością korespondencyjnego wybierania Prezydenta Polski.

Głosowanie korespondencyjne to nowinka tych wyborów. W pierwszej turze tak zagłosowało 38 wyborców z Łomży i pięciu okolicznych powiatów: łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego, a w drugiej turze tak chce zagłosować już 47 osób.
Najwięcej chętnych do listownego wybierania prezydenta jest w samej Łomży. W pierwszej turze chęć takiego głosowania wyraziło 10 osób, a na druga turę zgłosiło się już 19 wyborców. Więcej chętnych do korespondencyjnego głosowania jest także w gminie Piątnica (4), w Zambrowie (3), Grajewie (7) czy Małym Płocku (4).  
- Te wszystkie osoby muszą otrzymać karty do głosowania wcześniej. Dlatego też trzeba było karty dostarczyć do gminy już teraz – podkreśla Dołęgowski.
Mimo to – zdaniem dyrektora łomżyńskiej delegatury KBW – przygotowania przebiegają bardzo sprawnie i bez zakłóceń.
Wybory 24 maja przeprowadzą te same obwodowe komisje, które przeprowadzały głosowanie 10 maja. Ich członkowie za pierwszą turę wyborcza już otrzymali należne im diety, a niebawem do gmin mają także trafić pieniądze na następne diety, które zostaną wypłacone po drugiej turze.  
Choć pracy z liczeniem głosów będzie mniej niż ostatnio, to za druga turę wyborów dieta jest takiej samej wysokości jak za pierwszą.
- Dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych to 200 zł, dla ich zastępców 180 zł, a dla pozostałych członków po 160 zł – przypomina dyrektor Dołęgowski.

Przypomnijmy w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Andrzej Duda - kandydat PiS, który w pierwszej turze uzyskał największe poparcie Polaków i obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, który z poparciem PO i PSL zabiega o reelekcję.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę