Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

W niedzielę wybory Prezydenta RP

Według stanu na piątek, na godzinę 10.00, w okręgu wyborczym nr 33 obejmującym Łomżę i powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski, uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich będzie 246 tysięcy 450 osób. - W całym okręgu 39 osób zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne, 55 odda swój głos przez pełnomocników, a do piątku 998 osób pobrało z gmin zaświadczenia upoważniające ich do głosowania poza miejscem zamieszkania – podaje Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.

Mieszkańcy regionu w niedziele będą mogli zagłosować w 275 miejscach, przy czym 101 z nich przystosowanych jest do glosowania przez osoby niepełnosprawne.
- Lokalne te maja np. podjazdy czy odpowiednio szerokie drzwi umożliwiające wjechanie do lokalu wyborczego na wózku inwalidzkim – mówi dyrektor Dołęgowski.
265 to tzw. stałe obwody do głosowania, a pozostałe 10 to obwody zamknięte utworzone w 6 szpitalach, 2 domach pomocy społecznej i dwóch zakładach karnych.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00 i w tych godzinach możliwe będzie głosowanie.
- Każdy wyborca w lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę w formacie A4 z nazwiskami podanymi w kolejności alfabetycznej 11 kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta – przypomina Tamara Małachowska pełnomocnik prezydenta Łomży ds. wyborów. - Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów.  Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku „x” (dwóch przecinających się linii w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów na Prezydenta.

Po zamknięciu lokali wyborczych obwodowe komisje rozpoczną liczenie głosów, po czym protokoły głosowań będą przekazane  za pośrednictwem pełnomocników wyborczych w gminach do Okręgowej Komisji Wyborczej w Łomży.
- W każdej komisji po sporządzeniu protokołu jedna jego kopia musi zostać wywieszona w lokalu wyborczym, tak aby każdy mógł sprawdzić wyniki głosowania – dodaje Jerzy Dołęgowski,  z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Prosiliśmy także, wraz z Komisarzem Wyborczym sędzią Jerzym Leszczewskim, aby kopie protokołów były przekazywane, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, także mężom zaufania czy członkom komisji o co zwracali się parlamentarzyści PiS.
- Jako partia powołaliśmy Komitet Obrony Wyborów i będziemy zbierać te protokoły i niezależnie od PKW obliczymy wynik wyborów prezydenckich – tłumaczy poseł Lech Antoni Kołakowski.

- Jeśli nie będzie jakichś nadzwyczajnych zdarzeń to sądzę, że wyniki wyborów prezydenckim w naszym okręgu będziemy w stanie podać w poniedziałek bardzo wczesnym rankiem – ocenia dyrektor Jerzy Dołęgowski.
Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę