Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Tajemniczy „Świat zmysłów”

– Zobaczyć to za mało! – opisuje wystawę„Świat zmysłów” jej organizator, dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tę wystawę trzeba przeżyć i to przeżyć całym sobą, bo osoby, które na nią przychodzą są nie tylko jej użytkownikami, ale tak naprawdę jej współtwórcami! Interaktywną ekspozycję przybliżającą jak działają wzrok, słuch, węch i dotyk oraz wymagającą od widza aktywnego działania, otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – Jest to wystawa dla dzieci w wieku od lat pięciu do 105. – podkreśla Maciej Kluza. – Jeżeli ktoś ma w sobie taką dziecięcą ciekawość świata, albo chce ją sobie przypomnieć, to wystawa „Świat zmysłów” jest do tego jak najbardziej właściwym miejscem!

„Świat zmysłów” to przygotowane specjalnie na tę wystawę różnego typu prezentacje, które są bardzo interesujące zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, ukazując, dzięki nowoczesnym technologiom, tajemnice funkcjonowania ludzkiego organizmu.
– Muzea się zmieniają – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor łomżyńskiej placówki. – U nas też coraz częściej na wystawach obok typowych ekspozycji pojawiają się prezentacje multimedialne, a wraz ze zmianą muzeów zmieniają się też te osoby, które do nas przychodzą: kiedyś był to tylko widz, a teraz jest to również aktywny uczestnik.
Najnowsza wystawa czasowa to ponad 30 stanowisk, na których można wykonać około 50. najróżniejszych eksperymentów. W pierwszej sali można dowiedzieć się niemal wszystkiego o „Receptorach” – komórkach reagujących na bodźce zewnętrzne, co pokazano m. in. na przykładzie modelu gałki ocznej czy działania siatkówki oka. Pomieszczenie drugie zarezerwowano dla komórek receptorowych: dotyku, smaku, węchu, a przede wszystkim dla parzystych narządów wzroku i słuchu. Stąd podtytuł „Mono i stereo”, nawiązujący do sposobów rejestracji dźwięku, gdzie zapis stereofoniczny jest doskonalszy od monofonicznego i można go porównać do lepszej percepcji bodźców przez parzyste narządy, co zdecydowanie zmienia na korzyść nasz sposób postrzegania świata. Grupa trzecia  „Oszukać zmysły” przedstawia z kolei jak zmysły wpływają na fałszywe odbieranie przez nas rzeczywistości, jak ulegamy różnym złudzeniom co do oceny odległości, wysokości odczuwanej temperatury, postrzegania kolorów czy zjawisk akustycznych.
– Zazwyczaj jest tak, że dla każdego człowieka rzeczą najbardziej interesującą na świecie jest on sam – mówi Maciej Kluza. – Na tej wystawie można się więc trochę dowiedzieć o sobie samym, jak funkcjonują nasze narządy zmysłów: wzrok, słuch, dotyk czy węch, jak te narządy są zbudowane, a także jak te narządy zmysłów można oszukać i czy da się takim oszustwom zapobiec. Jest to tematyka, która powinna zainteresować każdego: młodszego widza, który ma kilka lat, bo żeby wykonać takie eksperymenty wcale nie trzeba umieć czytać, ale też starszych, którzy również znajdą tutaj wiele dla siebie.
– To wystawa dla wszystkich, chociaż mam świadomość tego, że najbardziej aktywni na tej wystawie będą ludzie młodzi – zaznacza dyr. Jerzy Jastrzębski. – Ale podkreślamy, że jest ona też przeznaczona również dla tej „starszej” młodzieży, żeby zachęcić starszych ludzi do korzystania z niej, do poznawania samego siebie poprzez własne działanie, przez doświadczenie tego, co normalnie jest niemożliwe!

Wojciech Chamryk

 

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę