Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

„Królowa Polski o wielu obliczach” w Łomży

Zafrasowana Jasnogórska Królowa Polski. Pełna macierzyńskiej miłości Święta Pani Ziemi Żywieckiej. Zatroskana Bolesna Królowa Polski z Lichenia. Troskliwa Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa. Te i inne kopie wizerunków Matki Bożej koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego składają się na wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”. Dzięki współpracy łomżyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z częstochowskim Instytutem Prymasa Wyszyńskiego można ją oglądać do końca maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. – To jest serce naszej ojczyzny, to jest serce, dzięki któremu żyjemy, które tętni takim wielkim pragnieniem, żeby nasza ojczyzna rozwijała się w tych trzech wymiarach: Bóg, Honor, Ojczyzna! – podkreślał rolę Matki Boskiej w życiu Polaków ks. proboszcz Jerzy Abramowicz.

Przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego wystawa składa się z 47 obrazów, kopii dzieł koronowanych przez prymasa Wyszyńskiego w latach 1946 – 1980. Są wśród nich nie tylko obrazy, ale też wizerunki drewnianych średniowiecznych rzeźb, figur, kamiennych płaskorzeźb czy drzeworytów. Autorką wszystkich prac składających się na tę ekspozycję jest warszawska malarka Bożena Janina Aleksy, na co dzień nauczycielka plastyki i nauczania początkowego, ale też niegdyś uczennica prof. Ewy Wróblewskiej oraz prof. Józefa Natansona. Zajęło jej to pięć lat wytężonej, niemal benedyktyńskiej pracy, dzięki której zwiedzający mają możliwość poznania tylu bezcennych zabytków sztuki sakralnej, zdobiących sanktuaria maryjne w całej Polsce.
– Chcieliśmy miesiąc maj wzbogacić o nowe treści i akurat złożyło się tak, że Instytut Prymasa Wyszyńskiego zaoferował nam tę wystawę – mówi Tadeusz Kowalewski, przewodniczący łomżyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. – Dzięki temu również mieszkańcy Łomży będą mogli zobaczyć kopie tych obrazów i poczuć dziedzictwo duchowe, które pozostawił po sobie prymas, a z drugiej strony bogactwo kultury religijnej, która jest obecna w całej Polsce. Rzadko przecież się zdarza, że możemy odwiedzić wszystkie te miejsca, ale liczę, że ta wystawa stanie się dla zwiedzających inspiracją, by poszukiwać tych miejsc i odwiedzić przynajmniej niektóre z nich, by zobaczyć te wizerunki w przepięknych kościołach.
Ciekawostką jest to, że sześć spośród zaprezentowanych na wystawie wizerunków Matki Bożej było też współkoronowanych przez kardynała Karola Wojtyłę, zanim został papieżem, a wszystkie obrazy są opatrzone fragmentami homilii, które prymas Wyszyński wygłaszał podczas ich koronacji. Całość tych homilii koronacyjnych jest dostępna w bogato ilustrowanej książce Heleny Kupiszewskiej „Królowa Polski o wielu obliczach” , którą można nabyć w parafialnym biurze Radia Maryja w czasie trwania wystawy. Ekspozycję można oglądać w górnym kościele Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11 w Łomży do 25 maja w godzinach 15.00 – 17.30.
– Myślę, że każdemu z nas bliski jest obraz Matki Najświętszej – podkreśla Romuald Gumienniak, sekretarz Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. – Czcimy go z całego serca, tak jak sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, który dokonywał koronacji tych obrazów. Matka Boża opiekowała się Polską przez wieki, opiekuje się nami nadal, a ksiądz prymas był wielkim czcicielem Maryi. Główne przesłanie tej wystawy zmierza do tego, żebyśmy podziwiając wizerunki Matki Najświętszej, czytając teksty z homilii księdza prymasa nabrali nowych sił, nabrali nowego ducha i zawsze pamiętali o tym, że tylko na kolanach i tylko przed Matką Najświętszą możemy wymodlić lepszą przyszłość dla naszej ojczyzny!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę