Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Warsztaty dla każdego z gitarowym wirtuozem

Główne zdjęcie
Przemysław Strączek

Gitarzysta jazzowy Przemysław Strączek w najbliższą sobotę poprowadzi otwarte warsztaty dla lokalnych muzyków w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, a wieczorem zagra koncert ze swym międzynarodowym trio: wyśmienitym angielskim perkusistą Flavio Li Vigninim oraz kontrabasistą Maciejem Szczycińskim, znanym ze współpracy z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Urszulą Dudziak. – Warsztaty są kierowane nie tylko do muzyków jazzowych, ale do miłośników muzyki wszelakiej, bo w jazzie są też elementy innych stylów – podkreśla Przemysław Strączek. – Dlatego akcentujemy rolę muzyki jazzowej, ale pokazujemy też to, co można wykorzystać w innych stylach, jak muzyka bluesowa czy rockowa.

Przemysław Strączek to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i jeden z największych talentów jazzowej gitary w Polsce. Ma na koncie wiele nagród na polskich i zagranicznych konkursach, jest też kompozytorem, aranżerem i pedagogiem, dlatego też z powodzeniem prowadzi różnego rodzaju kursy i warsztaty. W Łomży zajęcia w MDK-DŚT zaczną się w sobotę 9 maja o godz. 17.00. Jak podają organizatorzy w programie znajdą się: zasady gry w sekcji rytmicznej, w różnych stylach w muzyce jazzowej i około jazzowej, wykonywanie standardów jazzowych z gitarą jako jedynym instrumentem harmonicznym, akompaniament gitarowy i prowadzenie melodii w trio oraz zasady improwizacji podczas wykonywania wybranych utworów. Warsztaty nie są adresowane tylko do jazzmanów czy zaawansowanych muzyków, ale też początkujących – nie tylko gitarzystów.
– Zapraszamy nie tylko gitarzystów, mogą też przyjść pianiści, trębacze, perkusiści i inni muzycy, którzy chcą się dowiedzieć na co należy zwracać uwagę podczas grania, bo ludzie nie wiedzą co jest istotne i wszystkie zespoły są do siebie bardzo podobne – tłumaczy ideę warsztatów gitarzysta. –  Chodzi tu o zespołowe podejście do muzyki: o czym myśleć w czasie grania, bo zespół to nie tylko gitara, ale też perkusista i kontrabasista bądź basista, a podczas wspólnej gry trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów. Dlatego mogą przyjść ludzie zainteresowani każdą muzyką, a reszta określi się już sama podczas warsztatów!
Wieczorny koncert odbędzie się o godz. 19.30 i wypełnią go klimatyczne, przestrzenne kompozycje lidera, czerpiące z korzeni europejskiego jazzu.
– Przede wszystkim skupimy się na najnowszej płycie „White Grain Of Coffee” – zapowiada Przemysław Strączek. – Została ona nagrana w czteroosobowym składzie z pianistą, ale część z tych utworów gramy również w trio. Będzie też przekrój moich ostatnich nagrań z poprzednich płyt „Light & Shadow” oraz „Evans”, a koncert będzie dedykowany muzyce gitarowej.

Wojciech Chamryk
Fot. materiały organizatorów


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę