Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Maturalny maraton startuje w poniedziałek

W poniedziałek 4 maja punktualnie o 9. rano ponad 300 tysięcy absolwentów liceów i techników w Polsce, 14 tys. w województwie podlaskim i około 1500 w Łomży rozpocznie zdawanie matury. Maraton egzaminacyjny, który potrwa do końca maja, zacznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Pierwszy pisemny egzamin będzie trwał 170 minut i tak jak wszystkie pozostałe został przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci technikum przystąpią do egzaminu w formule obowiązującej w 2014 r., natomiast absolwenci liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w nowej formule, obowiązującej od 2015 r.

Maraton maturalny składa się z kilku egzaminów pisemnych i ustnych. W części pisemnej każdy z maturzystów musi zdać język polski, matematykę i język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym, a w części ustnej obowiązkowy jest język polski i język obcy. Tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego, zgodnie z zasadami egzaminu maturalnego w nowej formule, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 
Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga o 14:00. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2015r. Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 434 różnego rodzaju arkusze oraz 82 różnego rodzaju płyty (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki i wiedzy o tańcu).
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów z OKE w Łomży. Świadectwa będą przesłane do szkół do 30 czerwca. Tego samego dnia (30 czerwca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzystom, którzy przystąpią do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych w maju i nie zdadzą egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej albo ‎w części ustnej, będzie przysługiwało prawo udziału w sesji poprawkowej. Część pisemna (wszystkie przedmioty) poprawkowej matury zaplanowana jest na 25 sierpnia‎, a ustna od 24 do 28 sierpnia. 

Nie wszyscy absolwenci liceów i techników muszą teraz przystępować do wszystkich egzaminów  maturalnych. Z tego obowiązku zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych. Są oni są zwolnieni z egzaminu ‎maturalnego z danego przedmiotu, a na świadectwie otrzymują i tak ‎najwyższy wynik.‎


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę