Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Święto 3 maja

W niedzielny, słoneczny poranek na Placu Papieża Jana Pawła II zebrało się około 300 osób. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi, kombatanci, harcerze, delegacje organizacji i związków... orkiestra dęta i mażoretki. To tu zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty rozpoczęły się oficjalne uroczystości w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Fundamentem bycia Polakami jest zakorzenienie w to co stanowi Polskę – w historię narodu, ale nie jako obcy czy przechodzeń – mówił ks. prał. dr Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, który chwilę później przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Katedrze.

3 maja to w Polsce Święto Narodowe obchodzone w związku z uchwaleniem w 1791 roku  - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji tworzącej demokratyczny system w państwie, ale także święto kościelne - Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski upamiętniające śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1656, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. I do tych obu wydarzeń nawiązywał w homilii ks. prał. dr Jarosław Kotowski. Podkreślał, że to wszystko jest dowodem pragnień, jakie były w ich sercach naszych przodków. Przywołując słowa Jezusa Chrystusa „trwajcie we mnie, a ja będę trwał w was” mówił że źle jest jeśli człowiek nie jest w coś zakorzenimy, jeśli nie czuje się u siebie.
- Jesteśmy mocni o ile jesteśmy złączeni ze źródłem – mówił kapłan. - Tym źródłem jest dla nas wierzących Jezus Chrystus. On jest tym winnym krzewem, a my jesteśmy latoroślami. Trwanie zapewnia życie, bo te same soki krążą w winnym krzewie i w latorośli. Nie można być trochę wierzącym i trochę niewierzący, tak jak nie można być trochę Polakiem trochę nie Polakiem. Zakorzenienie jest w czymś fundamentalnym, to głęboka świadomość, że strzeże się skarbu przeszłości i wybiega się swym przeznaczeniem w przyszłość – odkreślał ks Jarosław Kotowski dodając, że to zakorzenienie odnajdujemy w naszej ojczyźnie, w naszym mieście, w naszej Katedrze, i w naszej wierze...

Po Mszy świętej jej uczestnicy przejdą na Stary Rynek, gdzie odbędą się dalsze uroczystości rocznicowe. W ich trakcie Jednostka Strzelecka 1012 Łomża przyjmie imię 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę