Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Radosny (mikro) pochód na 1 maja

Główne zdjęcie
Anna Jakubowska

- Zawsze będziemy tu przychodzić 1 maja, bo 1 maja ma w sobie wiele rożnych i dobrych treści – mówi Zenon Piechociński wiceprezes łomżyńskiego Stowarzyszenia 1 Maja, które od 6 lat organizuje w mieście obchody Święta Pracy i czci wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. O godzinie 9. przed łomżyńskim ratuszem na uroczystościach zjawiło się raptem kilka osób. Mieli ze sobą kwiaty, biało-czerwona flagę, i dwa transparenty z napisami: „Pokój ludziom”, „Pokój światu”. - Skłamałbym gdybym powiedział, że nie chciałbym, aby było tu dwadzieścia czy trzydzieści osób – dodaje Piechociński. - Tych pięcioro uznało, powinni tutaj być i przyszli. Kiedyś nie można było nie brać udziału w pochodzie pierwszomajowym, dziś można brać udział i można nie brać udziału.

Tradycyjnie spotkanie z okazji 1 maja w Łomży rozpoczyna się przed ratuszem. W ścianie budynku urzędu wmurowana jest tablica pamiątkowa pierwszego prezydenta miasta Władysława Świderskiego, który jak podkreślają uczestnicy spotkania był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. W trakcie II wojny światowej, po wejściu sowietów do Łomży został aresztowany, a pod koniec 1940 roku wywieziony w głąb ZSRR, gdzie zmarł 3 kwietnia 1943 roku.
Po złożeniu kwitów przed tablicą Świderskiego działacze lewicy w równie licznym towarzystwie dziennikarzy przeszli na ul. Dworną, przed pomnik prof. Bohdana Winiarskiego. Ten wywodzący się z okolic Łomży prawnik, który w okresie międzywojennym był działaczem i posłem na Sejm Stronnictwa Narodowego, jest uznawany przez łomżyńską lewicę za „pierwszego polskiego Europejczyka”, ponieważ jeszcze przed powstaniem zjednoczonej Europy (Unii Europejskiej) był sędzią, a nawet przez dwie kadencje przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
Kolejnym przystankiem na drodze mikro pochodu był zabytkowy budynek dawnego szpitala wojskowego przy ul. Polowej. To też pierwsza siedziba wojewody łomżyńskiego po utworzeniu województwa w 1975 roku, gdzie z inicjatywy późniejszych założycieli Stowarzyszenia 1 Maja w 2003 roku wmurowano tablicę upamiętniającą istnienie województwa łomżyńskiego. Tablica poświęcona jest tym, których praca „zaowocowała  najpomyślniejszym rozwojem Łomży w jej tysiącletnich dziejach”.  
Ostatnim punktem spotkania był budynek Szkoły Muzycznej przy Alei Legionów, który jest pozostałością dawnego więzienia łomżyńskiego, a świętującym dziś działaczom lewicy kojarzy się ono z historią walki o prawa człowieka.
- Tam był więzień carski, później sanacyjny, później sowiecki i hitlerowski także to jest symbol zniewolenia - podkreśla Zenon Piechociński.

Na pierwszomajowych uroczystościach w Łomży władze Sojuszu Lewicy Demokratycznej reprezentował sekretarz  miejskich struktur partii Marian Ostrowski, który tłumaczył, że przewodniczący ze skarbnikiem pojechali do Warszawy na ogólnopolskie uroczystości.
- Ja zostałem tutaj na miejscu aby młodzieży łomżyńskiej pokazać, że warto przyjść – mówił Ostrowski. - Żeby się upominała młodzież o swoje prawa, o godną pracę. o pracę nie na umowach śmieciowych i w pełnym wymiarze ustawowym.

Mimo bardzo skromnego liczbowo pochodu jego uczestnikom świetne humory dopisywały od początku do samego końca (mikro) uroczystości.

240308092554.png
Foto: Anna Jakubowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę