Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Radni Łomży dostaną tablety?

Główne zdjęcie
Sesja Rady Miasta

Każdy z 23 miejskich radnych miałby dostać tablet Lenovo. Koszy zakupu urządzeń to około 15 tysięcy złotych, ale jak wyliczają miejscy urzędnicy przyniosłoby to nam krociowe oszczędności. Już na starcie zaoszczędzilibyśmy ok. 45 tys zł, bo tablety miałyby spełniać funkcję systemu głosowania, który wraz z nowym nagłośnieniem sali konferencyjnej ma być kupiony w tym roku, a dodatkowo po wprowadzeniu tabletów obniżone zostałyby koszty przygotowania materiałów dla radnych.

Kwestię wprowadzenia elektronicznego obiegu informacji i materiałów dla radnych podczas ostatniej sesji poruszył radny Andrzej Modzelewski, przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego. Okazuje się, że już trzy tygodnie wcześniej takie rozwiązanie miejscy urzędnicy zaproponowali przewodniczącej Rady. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację jaką radnemu wysłał prezydent Łomży. Na początku marca do przewodniczącej Bernadety Krynickiej wpłynęło pismo z propozycją „rozważenia elektronicznego zarządzania pracami Rady i Biura Rady wraz z obsługą głosowań i dyskusji poprzez zakup tabletów i odpowiedniego oprogramowania.” Miejscy urzędnicy wybrali nawet model  - Lenovo  A7600 z 16 GB dyskiem - i dokonali rozpoznania cenowego. Pieniądze na zakup urządzeń proponują zaś wygospodarować z zapisanej już w tegorocznym budżecie puli 75 tys. zł na zakup nowego nagłośnienia sali konferencyjnej i systemu głosowania.
- Wydział Organizacji i Obsługi proponuje zakup tabletów (ok. 15 tys zł), które można wykorzystać do systemu głosowania i wykonanie nagłośnienia sali konferencyjnej, którego koszt wynosi ok. 15 tys zł – czytamy w piśmie jakie miejscy urzędnicy blisko dwa miesiące temu wysłali do przewodniczącej Rady Miejskiej Łomży. - Po wprowadzeniu tabletów zostanie obniżony również koszt przygotowania materiałów dla radnych na sesję i komisje, który za rok 2014 wyniósł 8 397,03 zł – przekonują urzędnicy przedstawiając szczegółowe wyliczenia ile w ubiegłym roku wydano na koperty, papier czy tonery do drukarek na których przygotowane są papierowe materiały na każdą sesję i każdą komisję Rady Miasta. - Poza zużyciem materiałów biurowych i eksploatacyjnych należy również wziąć pod uwagę koszt eksploatacji drukarki, która jest wymieniana co 5 lat (ok. 20 000 zł) i jej serwis (640 zł). Występują również koszty związane z dostarczeniem korespondencji do Radnych Rady Miejskiej - w 2014 rozniesiono 1904 szt.
Po wprowadzeniu tabletów radni Łomży wszelkie dokumenty i informacje mieliby otrzymywać już tylko w formie elektronicznej.
Zgodnie z propozycją miejskich urzędników tablety, które zostałyby zakupione radnym, po zakończeniu kadencji Rady Miejskiej miałyby zostać zwrócone do Urzędu Miejskiego w Łomży i służyć radnym w kolejnej kadencji, ale to ewidentnie najsłabszy element całego miejskiego pomysłu cyfryzacji radnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę