Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Opłaty za użytkowanie wieczyste w górę

Główne zdjęcie
Łomża

Nawet o ponad 300% wzrosnąć mają opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów w Łomży. Nowe, wyższe stawki prezydent wysłał do ponad 60 lokalnych przedsiębiorców. - Aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego wymuszają na prezydencie przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami – tłumaczy Łukasz Czech z ratusza. - Aktualizacją opłat objęto grunty, co do których ostatnia aktualizacja opłat była przeprowadzona w latach 2004, 2007 i 2008 (dotyczy nieruchomości Miasta Łomża na Prawach Powiatu) oraz w 2007 r. (dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa). Większość przedsiębiorców, którym prezydent zaoferował ustalenie nowej wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Anna Sadowska, prezes SKO w Łomży, mówiła że w tym roku takich wniosków trafiło tu już blisko 60, i w większości dotyczą one właśnie decyzji prezydenta miasta.

- W 2015 roku prezydent Łomży wypowiedział wysokość dotychczas obowiązującej opłaty rocznej i zaoferował ustalenie nowej wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, będących własnością Miasta Łomża na Prawach Powiatu, w stosunku do 11 podmiotów (ok. 50 działek), a w odniesieniu do nieruchomości, będących własnością Skarbu Państwa aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego dotyczyła 52 podmiotów (ok. 115 działek) – przekazuje Łukasz Czech. - Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami „aktualizacji opłaty rocznej dokonuje się z urzędu albo na wniosek użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego”. Z powyższych przepisów wynika, że to nie prezydent bezpośrednio ustala wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego, tylko bazuje na wycenie niezależnego rzeczoznawcy.
Przedsiębiorcy, którzy odwołali się do SKO od przedstawionych przez prezydenta nowych stawek, zarzucają, że wyceny te zostały przygotowane nierzetelnie. Mówią, że do oszacowania wartości działek przemysłowych w jednej części miasta brano cenę sprzedaży działki mieszkaniowej z drugiej strony Łomży.
Prezes SKO w Łomży Anna Sadowska mówi, że spraw dotyczących opłat za użytkowanie wieczyste gruntów w mieście jest dużo, ale Kolegium ma się z nimi uporać do końca miesiąca.
- Podczas rozprawy strony w znacznej części spraw dochodzą do porozumienia, bo prezydent Łomży godzi się na obniżenie stawek o 20% - podkreśla prezes Sadowska. - Są też wnioski, które my oddalamy to oznacza, że proponowana opłata została ustalona właściwie, ale zdarzają się także przypadki, jeśli strony nie są w stanie dojść do porozumienia, że SKO uchyla opłaty zaproponowane przez prezydenta i samo orzeka ile te nowe stawki powinny wynosić.  
Nowe, wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., ale w większości przypadków, ze względu na wysokość podwyżki, będą wprowadzane stopniowo przez dwa kolejne lata, czyli pełną nową wysokość osiągną dopiero od 1 stycznia 2018 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę