Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Państwa nadbałtyckie chcą szybkiej budowy gazociągu biegnącego w okolicach Łomży

Litwa, Łotwa i Estonia wystosowały list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Juncker oraz premier Ewy Kopacz, w którym domagają się przyspieszenia prac nad gazociągiem pomiędzy Polską, a Litwą. Gazociąg, który ma za zadanie włączenie państw bałtyckich do europejskiego systemu przesyłu gazu i zmniejszenie ich uzależnienia energetycznego od Rosji, ma przebiegać przez teren powiatu łomżyńskiego - na pograniczu gmin Nowogród i Zbójna, ale w ramach jego budowy zaplanowano także odgałęzienie bezpośrednio do Łomży.

Gazociąg liczący ponad 530 km długości ma połączyć polską Rembelszczyznę (pod Warszawą) z litewskim Jauniunai. Zbudować go mają polski Gaz-System oraz Amber Grid. Decyzja o dofinansowaniu realizacji projektu środkami Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility czyli „Łącząc Europę”).
Na przygotowanie dokumentacji do budowy gazociągu łączącego Polskę z Litwą UE przyznała 10,6 mln euro, a na budowę dalsze 295,3 mln euro. Zgodnie z założeniami unijna dotacja ma pokryć ponad połowę kosztów całej inwestycji. Gazociąg ma być wykonany do 2020 roku.

Gazociąg Polska - Litwa – to trzecia wielka inwestycja unijna planowana w pobliżu Łomży. Na ukończeniu jest budowany most energetyczny Polska – Litwa, a za Podgórzem powstała już stacja energetyczna 400 kV Łomża. Trwają też prace nad koncepcją programową drogi Via Baltica, która zgodnie z planami w 2020 roku ma połączyć Warszawę ze stolicami państw nadbałtyckich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę