środa, 13 grudnia 2017 napisz DONOS@

Państwa nadbałtyckie chcą szybkiej budowy gazociągu biegnącego w okolicach Łomży

Litwa, Łotwa i Estonia wystosowały list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Juncker oraz premier Ewy Kopacz, w którym domagają się przyspieszenia prac nad gazociągiem pomiędzy Polską, a Litwą. Gazociąg, który ma za zadanie włączenie państw bałtyckich do europejskiego systemu przesyłu gazu i zmniejszenie ich uzależnienia energetycznego od Rosji, ma przebiegać przez teren powiatu łomżyńskiego - na pograniczu gmin Nowogród i Zbójna, ale w ramach jego budowy zaplanowano także odgałęzienie bezpośrednio do Łomży.

Gazociąg liczący ponad 530 km długości ma połączyć polską Rembelszczyznę (pod Warszawą) z litewskim Jauniunai. Zbudować go mają polski Gaz-System oraz Amber Grid. Decyzja o dofinansowaniu realizacji projektu środkami Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility czyli „Łącząc Europę”).
Na przygotowanie dokumentacji do budowy gazociągu łączącego Polskę z Litwą UE przyznała 10,6 mln euro, a na budowę dalsze 295,3 mln euro. Zgodnie z założeniami unijna dotacja ma pokryć ponad połowę kosztów całej inwestycji. Gazociąg ma być wykonany do 2020 roku.

Gazociąg Polska - Litwa – to trzecia wielka inwestycja unijna planowana w pobliżu Łomży. Na ukończeniu jest budowany most energetyczny Polska – Litwa, a za Podgórzem powstała już stacja energetyczna 400 kV Łomża. Trwają też prace nad koncepcją programową drogi Via Baltica, która zgodnie z planami w 2020 roku ma połączyć Warszawę ze stolicami państw nadbałtyckich.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0