Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Damian Wyszołmirski z I LO mistrzem Infotestu 2015

Główne zdjęcie
Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015

- Do Infotestu w ogóle się nie przygotowywałem i podszedłem do konkursu z marszu, ponieważ informatyka to moja pasja od małego dziecka – mówi Damian Wyszołmirski, drugoklasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży i zwycięzca Konkursu Informatycznego Infotest 2015, jaki po raz drugi zorganizował Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży. - Uznałem, że nie będę się stresował dlatego, że biorę udział w skądinąd dość silnie obsadzonym konkursie. W przyszłym roku czeka mnie więc definitywnie olimpiada informatyczna, skoro poradziłem sobie z Infotestem 2015.

Inicjatorka i dusza Infotestu dr Aneta Wiktorzak przypomniała uczestnikom i gościom gali rozdania nagród, że pierwsza edycja konkursu zgromadziła około 200 startujących, a w tym roku prawie 400; rok temu w finale rywalizowało ok. 50 miłośników informatyki, gdy teraz z 45 poleceniami przez godzinę starało się uporać prawie 100. - Odpowiedziałem na wszystkie pytania w trzy kwadranse i dlatego wyszedłem już 15 minut przed czasem – opowiada Damian Wyszołmirski, zdobywca tableta Galaxy w nagrodę. - Znam siebie na tyle dobrze, że wiedziałem, że jak dłużej tu zostanę, to zacznę poprawiać odpowiedzi i nic z tego dobrego dla mnie nie wyniknie. I jak się okazało, miałem rację.

„Mechaniak” najlepszy zespołowo
Infotest 2015 to pierwszy konkurs w karierze Damiana i od razu bardzo udany. Chłopiec z sympatią mówi o lekcjach informatykiem z Leszkiem Samlukiem z I LO, jednak źródła swych zainteresowań doszukuje się w o wiele wcześniejszym dzieciństwie. - Miałem może z sześć czy siedem lat, kiedy rodzice podarowali mi pierwszy komputer – kontynuuje Damian. - Byłem ciekawskim dzieckiem i od razu zacząłem grzebać w tym sprzęcie. Uczyłem się metodą prób i błędów, a potem były lekcje.
W nowej auli PWSIiP pierwszy rząd zajęli sponsorzy, właściciele łomżyńskich firm, którym leży na sercu stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju zainteresowań tej młodzieży i studiowania informatyki w Łomży, co pozwala przyjrzeć się potencjalnym współpracownikom i pracownikom. Dzięki nim, Infotest 2015 może uczestnikom zaproponować przydatny sprzęt dobrej jakości: Marek Żelazny – Demart. Radosław Łaski – Fina, Maciej Myśliwiec jako przedstawiciel Unitechnika, Roman Głębocki – ProCop Serwis i Zbigniew Forenc – Zakład Usług Informatycznych w Łomży. Drukarkę i skaner za drugie miejsce otrzymał Łukasz Zieliński z ZSOiZ w Czyżewie, podobnie jak i za trzecie – Szymon Samuel Zborowski z I LO w Łomży. - Przygotowywałem się do Infotestu na zastępstwie z języka niemieckiego – śmieje się Szymon. - Gdyby były dwa zastępstwa, rywalizacja byłaby dziś większa.
Największą reprezentację i największy dorobek punktowy zgromadzili uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Kiedy stanęli w prężącym się dumnie szeregu na scenie auli PWSIiP, przypominali raczej drużynę futbolową niż zespół informatyków. A kto by nie wiedział, nie odróżniłby z młodzieńczej twarzy i sylwetki ich nauczyciela Michała Niedźwieckiego, któremu gratulacje składał wójt gm. Łomża Piotr Kłys, absolwent „Mechaniaka”, dodając nagrodę dla zespołu oraz uścisk dłoni dla wszystkich uczniów obdarowanych, m.in., koszulkami PWSIiP. Do wstąpienia w szeregi studenckie zachęcał dyrektor Instytutu prof. dr hab. Romuald Kotowski, natomiast do nauki, rozwoju, pracy dla dobrego imienia Łomży – wiceprezydent Agnieszka Muzyk.


Siła indywidualności w grupie I LO

- Nauka i informatyka to nasza przyszłość – konstatuje Damian zwycięzca. - Otacza nas z każdej niemal strony i praktycznie w każdej dziedzinie życia nowoczesna technologia, która wykorzystuje osiągnięcia informatyczne.  Przecież nawet po takim małym tablecie Galaxy widać, że potencjał rozwojowy technologii informatycznych jest niewyczerpany. Konkurs Infotest wydaje się ciekawą formą sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w porównaniu z rówieśnikami z różnych szkół. Ta nagroda zainspiruje Damiana do uważniejszego przyjrzenia się programowaniu w telekomunikacji. Kolega Damiana i Szymona Michał Łupiński, jedyny honorowy reprezentant Łomży w finale 66. Ogólnopolskiej Olimpiady matematycznej, nie liczył, że stanie na symbolicznym podium Infotestu. - Specyficzna natura tego konkursu polega na tym, że nie jest on czysto algorytmiczny, ma też na celu sprawdzenie wiedzy technicznej, komputerowej, jaką mają uczestnicy – tłumaczy Michał. - A to mnie specjalnie nie interesuje, gdyż zainteresowany jestem programowaniem, a nie mechaniką.
- Musimy pracować grupowo, aby przygotować się do olimpiady informatycznej – planuje Damian dalekosiężnie. - Samodzielnie mamy limit wiedzy, ale każdy z nas w czymś się specjalizuje... Mam nadzieję, że pomoże nam w przygotowaniach Marek Sokołowski, który rok temu poprowadził w I LIO koło informatyczne. Jest studentem matematyki UW, lecz zapewne o Łomży i o nas pamięta...

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png
Foto: Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015
Foto: Dr inż. Aneta Wiktorzak, Instytut Informatyki i Automatyki
PWSiP w Łomży
Foto:
Foto: Nowa Aula PWSIiP w Łomży
Foto: Prof, dr hab. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki
PWSiP w Łomży
Foto: Wyróżnienia dla nauczycieli, opiekunów grup
Foto: Leszek Samluk z I LO w Łomży i Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży
Foto: Michał Niedźwiecki, nauczyciel informatyki i jego zwycięska drużyna
Foto: Szymon Samuel Zborowski z I LO w Łomży, zdobywca III miejsca Infotestu 2015
Foto: Szymon Samuel Zborowski z I LO w Łomży, zdobywca III miejsca Infotestu 2015 i prof, dr hab. Romuald Kotowski
Foto: Dr inż. Aneta Wiktorzak i Łukasz Zieliński z ZSOiZ Czyżew, zdobywca II miejsca Infotestu 2015
Foto: Dr inż. Aneta Wiktorzak, Łukasz Zieliński z ZSOiZ Czyżew, zdobywca II miejsca Infotestu 2015 i Radosław Łaski z Finy
Foto: Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015
Foto: Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015
Foto: Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015, Zbigniew Forenc z firmy ZUI Novum i dr Dariusz Surowik z PWSIiP
Foto: Michał Łupiński, Damian Wyszołmirski i Szymon Samuel Zborowski z I LO w Łomży
Foto: Pamiątkowe zdjęcie zbiorowe w foyer PWSIiP w Łomży

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę