Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Tablica smoleńska

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej została odsłonięta w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży. Tablicę wmurowaną w jeden z filarów zewnętrznych świątyni poświęcił biskup Tadeusz Bronakowski. Wcześniej przewodniczył on uroczystej Mszy świętej w intencji 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w okolicach Smoleńska.

Jak podkreślają księża z parafii Krzyża Świętego w Łomży tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy parafianina Andrzeja Garlickiego, wiceprezydenta Łomży. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii, Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, oraz Krzysztof Jurgiel, szef wojewódzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W uroczystości udział wzięli także parlamentarzyści PiS, władze miejskie, powiatowe, przedstawiciele okolicznych gmin oraz liczne rzesze parafian i mieszkańców Łomży. Wartę honorową przy odsłoniętej tablicy wystawili żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Służby Celnej, druhowie OSP, ratownicy Grupy Ratowniczej „Nadzieja” oraz członkowie Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.

Po odsłonięciu tablicy delegacje złożyły kwiaty w parafialnym miejscu pamięci narodowej, w którym znajdują się m.in. przywiezione przez parafian urny z ziemią z miejsca katastrofy smoleńskiej.

Samolot który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku, leciał na odbywające się pobliskim Katyniu uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni dokonanej przez sowietów na polskich oficerach. W Katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób m.in. ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński, wraz z małżonką Marią, ale także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, generałowie: Franciszek Gągor, Andrzej Błasik, Tadeusz Buk, Kazimierz Gilarski, Andrzej Karweto, Stanisław Komornicki, Bronisław Kwiatkowski, Włodzimierz  Potasiński, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, szef NBP Sławomir Skrzypek oraz pochodzący z Białegostoku Krzysztof Putra wicemarszałek Sejmu.

FOT. Adam Babiel

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę