Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

„Pamięć i tożsamość”

Nabożne skupienie, zaduma, chwila refleksji, a nierzadko łzy wzruszenia – takie uczucia towarzyszyły wiernym, zgromadzonym w niedzielny wieczór w łomżyńskiej Katedrze. Z okazji 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II odbył się tu koncert „Pamięć i tożsamość”. Wystąpiła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, tenor Tomasz Piluchowski oraz ks. Tomasz Chludziński, który recytował fragmenty dzieł Jana Pawła II. – Chodziło nam nie tylko o to, aby poruszyć struny serc muzyką, ale żeby ciągle wracać do tej mądrości Ojca Świętego, do przesłania które miał dla Polaków i świata, bo jego słowa są ciągle aktualne! – podkreśla ks. Tomasz Chludziński.

– Pierwszy koncert „Pamięć i tożsamość” miał miejsce dokładnie 10 lat temu, dosłownie kilka dni po – śmierci Jana Pawła II – wspomina Jan Miłosz Zarzycki. – Odbył się w naszej sali koncertowej i wtedy właśnie po raz pierwszy współpracowaliśmy z ks. Tomaszem Chludzińskim, którego polecono mi jako świetnego recytatora. Okazało się to prawdą, dzięki czemu wzbogaciliśmy tamten koncert o fragmenty dzieł Jana Pawła II. Później powtarzaliśmy ten program wielokrotnie, m. in. w Łazienkach Królewskich, w pałacu w Wilanowie i zawsze był bardzo ciepło przyjmowany przez publiczność. W 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II postanowiliśmy go przypomnieć, ale w zmienionej wersji.
Jako pierwsi koncert „Pamięć i tożsamość” usłyszeli wierni w Grajewie, w parafii w której pracuje ks. Tomasz Chludziński. Wieczorem został wykonany w Łomży w Katedrze pw. Św. Michała Archanioła.
– Jest to dla mnie ogromne przeżycie nie tylko z tego względu, że jestem proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Grajewie, ale również dlatego, że w dniach bezpośrednio po odejściu do wieczności Ojca Świętego przygotowaliśmy razem z łomżyńską orkiestrą poświęcony mu koncert – mówi ks. Tomasz Chludziński. – Wtedy te emocje były bardzo silne, a chociaż minęło 10 lat i wracamy do tego koncertu, to wciąż są one obecne – aż trudno uwierzyć, że to już tyle lat...

Połączenie fragmentów nauk Jana Pawła II z dobraną muzyką Albinoniego, Vivaldiego, Hofmana czy Kurylewicza robiło ogromne wrażenie. Jak nigdy podczas koncertów, które przecież często mają miejsce w łomżyńskich świątyniach, pomiędzy poszczególnymi utworami panowała absolutna cisza. Zebrani w Katedrze chłonęli każde słowo i dźwięk, wsłuchując się w najważniejsze punkty nauczania papieża, dotyczące duchowego dziedzictwa Polski, ojczyzny, odwiecznej ojcowskiej miłości Boga do ludzi czy wiośnie zmartwychwstania oraz podziwiając kunszt łomżyńskich filharmoników, ich koncertmistrza Cezarego Gójskiego oraz Tomasza Piluchowskiego. Najbardziej wzruszającym momentem koncertu było wspólne odśpiewanie pieśni „Abba Ojcze”, dedykowanego papieżowi hymnu VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie, co wywarło ogromne wrażenie zarówno na publiczności, jak i na artystach.
– Wszystkie występy z łomżyńską Filharmonią Kameralną są dla mnie niezwykle ważne, bo nasza współpraca trwa jeszcze od czasów moich studiów, bo prof. Zarzycki był jednym z moich pedagogów – mówi Tomasz Piluchowski.  – Ale ten dzisiejszy koncert był wyjątkowy, a już sytuacja, kiedy finałowy utwór był powtórzony, a cały kościół wstał i śpiewał razem ze mną – to są dreszcze na całym ciele i chwile, których się nie zapomina!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę