Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Chcesz „pracować” w komisji wyborczej? - zgłoś się do pełnomocnika.

- Komisarz Wyborczy w Łomży nie prowadzi rekrutacji kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych – przypomina Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy w Łomży. - Obwodowe komisję wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołują spośród wyborców: wójt, burmistrz, prezydent miasta. Zgodnie z prawem muszą być one powołane do 19 kwietnia, a dwa dni wcześniej (17 kwietnia) upływa termin do którego pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków tych komisji. - W celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do pełnomocników wyborczych tych komitetów, które mają zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – podkreśla Komisarz.

- W skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) komitetów wyborczych mających zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych – wyjaśnia Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy w Łomży, zaznaczając, że w tzw obwodach zamkniętych utworzonych np. w  szpitalach, domach pomocy społecznej czy wiezieniach do obwodowej komisji powołuje się od 4 do 6 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych oraz jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszanymi przez pełnomocników wyborczych mogą być tylko osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy. Pełnomocnicy każdego z komitentów mogą zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej, a samo zgłoszenie następuje po uzyskaniu zgody osoby, której ma dotyczyć.
- W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta – przypomina Jan Leszczewski. - Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia jej składu dokonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców tej gminy.

Za pracę w obwodowych komisjach wyborczych podczas wyborów prezydenckich 10 maja jej członkom przysługiwać będzie dieta w wysokości: 200 zł dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych, 180 zł dla zastępców przewodniczących oraz 160 zł dla pozostałych członków komisji. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów – 24 maja – członkowie komisji ponownie otrzymają diety w takiej samej wysokości.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę