Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Warsztaty w Drzewnej... nie tylko o wodzie

Główne zdjęcie
Ryba po sekcji

Panta rhei czyli wszystko płynie - to słynna myśl greckiego filozofa Heraklita z Efezu. To twierdzenie bardzo dosłownie wzięli do siebie organizatorzy warsztatów ekologicznych, które już od 10 lat z okazji „Światowego Dnia Wody” odbywają się w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Już na wstępie zaprezentowano 14 sposobów na to jak codziennie oszczędzać wodę, ale przede wszystkim uczestnikom warsztatów - czyli gimnazjalistom z Łomży i całego regionu - prezentuje się szkołę, która choć w nazwie ma „drzewna” kształci także na kierunkach technik ochrony środowiska i technik geodeta.

- Zaprosiliśmy Was, aby pokazać wam to co naszym zdaniem jest ważne – mówiła witając gimnazjalistów Irena Zwornicka, dyrektora ZSDiG. - To jest misją naszej szkoły, ale także nas  nauczycieli.
A tą jedną z najważniejszych rzeczy na świecie jest właśnie woda.
- Czysta woda jest życiem, a naszym obowiązkiem jest o nią dbać. Jest ona niezbędnym elementem rozwoju świata – podkreśla Katarzyna Mieczkowska nauczycielka i główna organizatorka warsztatów ekologicznych w Drzewnej. - Celem warsztatów jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznych gimnazjalistów, poznawanie funkcji wody w przyrodzie i życiu człowieka, nauczanie postaw właściwego korzystania z zasobów wodnych, uświadomienie zagrożeń jakie stwarza człowiek dla zasobów wodnych oraz poznawanie metod przeciwdziała tym zagrożeniom, upowszechnianie wiedzy o działaniach odpowiednich instytucji w zakresie ochrony przyrody i środowiska.
I gimnazjaliści, którzy w czwartek rano zjawili się w gmach szkoły przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, mogli dowiedzieć się nie tylko tego, że gdy myjąc zęby, do płukania ust używają kubka zamiast bieżącej wody są w stanie zaoszczędzić nawet ponad 15 litrów, ale np. jak oznacza się twardość wody, jej Ph czy jakie ma właściwości fizyczne. Wśród wielu zadań jakie wykonywali w grupach była także m.in. sekcja (zwłok) ryby. Okazuje się bowiem, że jakość wody dobrze można ocenić badając żyjące w niej stworzenia. Naukowcy wyselekcjonowali organizmy wskaźnikowe, które występując tylko w wodach bardzo czystych (np. jętki), czystych (ważki), czy zanieczyszczonych (np. popularna pałka szerokolistna), a nawet w zatrutych (...generalnie w formie martwej).

Warsztaty ekologiczne w Drzewnej są dwudniowe. Jutro na finał planowane jest rozstrzygniecie konkursu fotograficznego  pt. „Tajemnice wody” oraz konkursu wiedzy ekologicznej.

 

Foto: Ryba po sekcji
Foto: Katarzyna Mieczkowska i Irena Zwornicka
Foto:
Foto: Listki z bibuły na warsztaty ekologiczne
Foto: Ryba przed sekcją
Foto: Sekcja ryby
Foto: Sekcja ryby
Foto: Sekcja ryby
Foto: Sekcja ryby
Foto: Sekcja ryby
Foto: Sekcja ryby i serce ryby
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę