Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Pięknie i patriotycznie

Pieśni patriotyczne, piosenki żołnierskie, ale także przeboje musicalowe w porywających wykonaniach śpiewaków Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego rozbrzmiewały w niedzielę wieczorem w Łomży. – Nie ma drugiej takiej orkiestry w Polsce! – podkreśla ppłk Ryszard Matuszewski. – To kawałek naszej polskiej historii, kultury i tradycji oręża Wojska Polskiego! Występ w hali sportowej im. Olimpijczyków polskich był już 33. koncertem zespołu w Łomży.

Koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego za każdym razem cieszą się w Łomży ogromnym powodzeniem. Tym razem publiczność miała okazję oklaskiwać  orkiestrę symfoniczną pod batutą Tomasza Labunia i Piotra Racewicza, 8. solistów, chór i balet. Program składał się z dwóch części. W historycznej artyści zaprezentowali piosenki patriotyczne i wojskowe, począwszy od czasów kształtowania się odrodzonego państwa polskiego w 1918 r. („Pierwsza Kadrowa”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Maki”), poprzez te z czasów II wojny światowej („Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”), aż do powstania warszawskiego w roku 1944 („Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”).
Zabrzmiały też nostalgiczne „Piosenka o mojej Warszawie”  Mieczysława Fogga czy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, pierwszą część koncertu dopełniły zaś majestatyczny „Polonez A-dur” Fryderyka Chopina  oraz mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.
Blok utworów rozrywkowych artyści rozpoczęli piosenkami z popularnych musicali. Był więc spopularyzowany przez Franka Sinatrę „New York, New York”, skoczny „All That's Jazz” z „Chicago”, duet Upiora i Christine z „Upiora w operze”, żartobliwa pieśń Tewje Mleczarza ze „Skrzypka na dachu” czy roztańczony, rock 'n' rollowy „You're The One That I Want” z „Grease”.
Bardzo przejmująco zabrzmiały dwa songi z musicalu „Jesus Christ Superstar”:  pieśń Jezusa „Gethsemane (I Only Want To Say)” oraz  wyznanie Marii Magdaleny „I Don't Know How To Love Him”, zaś finałem koncertu była – dwukrotnie bisowana – wiązanka  paryskich i musicalowych przebojów, takich jak np. „I Love Paris” czy „C'est Magnifique”.
– Takie koncerty to jest to, czym wojsko według mnie może się odwdzięczyć naszemu społeczeństwu – podkreśla jeden z organizatorów koncertu, ppłk Ludwik Zalewski, prezes Stowarzyszenia Klub Fort. – To koncert za darmo i widać, jakim zainteresowaniem się cieszy i ile osób tu przyszło, bo tego się nie obejrzy w telewizji czy internecie. Cieszy się to ogromnym zainteresowaniem i muzycy też lubią grać w Łomży – podoba im się panująca u nas atmosfera i już wiadomo, że chętnie do nas wrócą!
A ponieważ koncert odbył się w Niedzielę Palmową, artyści zostali obdarowani palmami, wykonanymi przez panie z Klubu Wojskowego, zespół otrzymał też z okazji swego kolejnego jubileuszu pamiątkowy ryngraf od majora Krzysztofa Rabka oraz efektowną palmę od gminy Zbójna.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę