Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wymarzony czas na pisanki i karty wielkanocne

- Któż z nas nie pamięta, jak w dzieciństwie, może nieudolnie, próbował tworzyć pisanki i malować karty wielkanocne...? - pytał na poły retorycznie ks. biskup Tadeusz Bronakowski, zwracając się do uczestników uroczystości wręczenia nagród w konkursie plastycznym dla 22 szkół podstawowych i 12 gimnazjalnych z Łomży i ościennych gmin i powiatów, która odbywała się w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. - Podziwiam Wasz trud i kunszt, zaś młodzieży ze „Staszicówki” dziękuję za piękny wstęp do spotkania: za opowieść o niezwykłym bohaterze, który nas tu zgromadził, któremu zawdzięczamy Jego mękę, śmierć, zmartwychwstanie. Tak Jezus Chrystus wysłużył nam zbawienie.

„Tyś jest we mnie, a ja w Tobie, Panie! I żyję Twoim wielkim zmartwychwstaniem” - słowa poety Wojciecha Bąka najlepiej zilustrowałyby mnogość pomysłów, rozwiązań plastycznych, materiałów i technik, po jakie sięgnęły dzieci i jakimi posłużyła się młodzież, uczestnicząca w drugie edycji konkursu na najładniejszą i najoryginalniejszą pisankę i kartę wielkanocną. W sali obok dwa długie stoły pełne były pisanek i kraszanek wszelakiej postaci, palemek i palm wielkanocnych oraz kart, na których motywem centralnym był Chrystus Zmartwychwstały, opuszczający grób w blasku życia po śmierci i chwały w w wieczności, oraz symbolizujący go niewinny baranek. Z przyjemnością wielką można było także wpatrywać się w barwne kwiaty, wiosenne trawy, wesołe słońca i obłoki, kurczaczki i zajączki, zwiastujące radość odradzającej się po zimie przyrody. Organizatorom ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy zależało na nawiązaniu do tradycji, posłużeniu się motywami regionalnymi i estetyce prac oraz ich wartości artystycznej. Do konkursu przystąpiło 332 uczestników, a najlepsi w kategoriach wiekowych i tematycznych otrzymali, m.in., tablety, mp4 i książki, jak album fotograficzny Gabora Lorinczy'ego „Kościoły Łomży”. Najładniejsze pisanki to dzieło, jakie wyczarowały: Kinga Lewandowska z SP w Dobrzyajłowie i Sylwia Mieczkowska z SP w Wąsoszu. Karty najładniejsze zdały się jurorom pod przewodnictwem ks. Dariusza Nagórskiego, proboszcza parafii pw. św. Brunona z Kwerfurtu, gdzie w okresie Wielkanocy będziemy podziwiać rękodzieło, którego autorami są: Anastazja Domeła z SP Wąsosz i Amelia Borawska z SP Podgórze. - Moją pisankę w koszyku do święconki wykonałam z dwóch placków biszkoptowych – opowiada Gabriela Hołowienko, uczennica Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, zwyciężczyni w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. - O konkursie powiedziała mi pani Agnieszka Krasnowska, prowadząca u nas zajęcia artystyczne, a przepis na biszkopt podała mi mama. Wszystko wykonałam sama, może łącznie zajęło to trzy godziny. Jeśli biszkopt nie wyschnie, można podzielić się nim na Wielkanoc.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę