Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Targi na święta...

Niedzielne Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży były jak co roku doskonałą okazją do kupienia najróżniejszych przysmaków, artystycznego rękodzieła i świątecznych akcesoriów: od palm, pisanek, zajączków, kurczaczków aż do kart z życzeniami. – Wolę tu przyjść i kupić coś nawet trochę droższego niż w sklepie, ale mieć świadomość, że kupuję coś oryginalnego i wykonanego ręcznie, a nie jakąś masową tandetę! – mówi pani Justyna, dodając, że nie wyobraża sobie lepszych świątecznych prezentów dla swych dzieci i męża.

Ten pogląd zdawała się podzielać liczna rzesza łomżan, którzy w niedzielne popołudnie chętnie odwiedzali stoiska rozlokowane zarówno przed budynkiem ROK-u, jak i na jego dwóch kondygnacjach, oglądając, podziwiając i co ważne, również kupując.
– Cieszy mnie, że coraz więcej osób do nas przyjeżdża! – podkreśla Izabela Cierpikowska z ROK.
– Z 52 tegorocznych wystawców tylko część to twórcy z Łomży i naszego powiatu, pozostali przyjechali do nas z Wilna, Białegostoku, Hajnówki, Ostrowi Mazowieckiej czy okolic Pisza. Wiele osób myśli, że ich twórczość jest niewarta pokazania, ale przełamują się i okazuje się, że na tle innych nie wypadają tak źle, a ich prace są kupowane, co motywuje je do dalszej pracy i rozwoju!
Na targach można było nabyć praktycznie wszystko: rzeźby, obrazy, torebki, serwety, koronki, najrozmaitsze wzory biżuterii, ozdób, a nawet ekologiczne kosmetyki. Oblegano też stragany z pieczywem i ciastami z Wilna, serami i wędlinami oraz słodyczami – też  ręcznie robionymi i bez dodatków chemii. Nie brakowało bardzo poszukiwanych w okresie przedświątecznym, efektownych pisanek, różnych rozmiarów palm, koszyczków na święconkę, kart, stroików i ozdób – idealnych nie tylko do dekoracji świątecznego stołu, ale też na prezent.
– Bardzo dobrze, że organizowane są takie imprezy – ocenia Mirosława Wasik, poszukująca na targach tradycyjnych pisanek. – Jestem nawet za tym, żeby więcej osób, które zajmują się rękodziełem, wystawiało swoje prace, bo widać w tym inwencję twórczą i pomysły.
–  Uważam, że to powinno być kontynuowane – dodaje kolekcjoner Zdzisław Kalinko, stały bywalec tego typu imprez. – Każdy kto tu wystawia jest też producentem, można więc z tymi ludźmi porozmawiać, poznać techniki wykonywania poszczególnych prac: palem, kart czy pisanek. A te rzeczy, które tu kupujemy nie zostają tylko w Łomży, bo są wysyłane w prezencie za granicę, karty świąteczne też wysyłamy do innego województwa czy kraju – to też jest promocja miasta!
Wśród stoisk twórców indywidualnych były też takie przygotowane przez panie działające w Klubie Wojskowym, GOK-u Jedwabne, Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich Judita z Miastkowa czy nastolatki – wolontariuszki, zbierające środki na zakup farby, potrzebnej do wyremontowania sali do rehabilitacji dzieci w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej w Kisielnicy.
– Staliśmy się pewnego rodzaju inspiratorami, bo jako instytucja chyba jako pierwsi zapoczątkowaliśmy tego typu działania jak targi rękodzieła – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Przyjmujemy tu twórców bez żadnej odpłatności, jest to możliwe dzięki współpracy z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową. Najważniejsze dla nas jest to, że jest to autentyczne rękodzieło i twórczość ludowa. Nie dopuszczamy do naszego budynku chińszczyzny i masowej produkcji, mamy za to, wypracowane przez te długie jesienne i zimowe wieczory przez twórców przepiękne prace, które warto mieć i które są bardzo chętnie kupowane!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę