czwartek, 21 lutego 2019 napisz DONOS@

Marzanna symbolicznie spalona na wiosnę nad Narwią

- Bardzo szczęśliwy jestem, bo wiosna przyszła i krokusy fioletowe i żółte w ogródkach kwitną – tak mówi sześcioletni Daniel Krajewski, który z ponad 40-osobową grupą 5- i 6-latków ze Szkoły Podstawowej nr 4 wybrał się na bulwar nad Narew w Łomży. - Przyszliśmy tutaj z marzanną spalić zimę, aby wszystkie śmieci i brudy z sobą zabrała. Lepiej nam będzie, jak zrobi się czysto i zielono. - Ja też jestem szczęśliwa, że wiosna przyszła – dodaje Karolina Laskowska, rówieśniczka Dawida. - Słonko świeci, kwiaty kwitną, trawa się zieleni. Marzanny nie topimy, żeby rybom nie zaszkodzić.

Marzanna, czyli symboliczna kukła złej i groźnej zimy, w wydaniu przedszkolaków z SP nr 4 w Łomży miała żółte warkocze z bibuły, głowę z rajstop i skarpet wypełnioną watą, brzuch z szarego papieru, a ręce wypchane słomą. Nad przygotowaniem tradycyjnego elementu ludowych, a może nawet i pogańskich zwyczajów, czuwały wychowawczynie dzieci. - Dzieci ucieszyły się, że razem pożegnamy zimę i powitamy wiosnę w naszej rodzinnej Łomży – podkreśla sens wspólnej pracy nad zrobieniem kukły w sukience i wyjściu na spacer w słoneczne przedpołudnie pierwszego dnia astronomicznej wiosny Anna Sobuta (lat 26), ceniona nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, gdy dzieci powtarzają za pracownikiem MOSiR-u wierszyk o marzannie. Życzą jej, żeby odpływała do morza i zabrała z sobą kry lodowe, zostawiając słońce nad Łomżą i radość ze szczęśliwej młodości. Daniel i Karolina również odebrali mini dyplomy, poświadczające udział w powitaniu wiosny 2015. Mówią oboje, że z utęsknieniem wyczekiwali dłuższych i cieplejszych dni. Dlaczego...? - Bo wtedy można bawić się na placu zabaw na bulwarze, można popatrzeć na rzekę i łąki, i popływać statkiem – wyliczają, zaskoczone, że ostatnie się nie spełni, gdyż „Bona” odpłynęła tydzień temu do Wisły...
Nie ujrzały więc błękitno-białego statku także dzieci z Zespołu Szkól Specjalnych w Łomży, które chwilę potem przeszły bulwarem nadnarwiańskim ze swoją słomianą marzanną. Skierowały się do ogniska na polu namiotowym Portu Łomża, gdzie marzanna spłonęła na pożegnanie lekkiej zimy...

Mirosław R. Derewońko

190118031117.gif
Foto: Marzanna z Zespołu Szkół Specjalnych
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Karolina i Daniel

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę