Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Domek Pastora pamięta wizyty Marszałka Piłsudskiego

Dobiega końca przebudowa i remont generalny jednego z najładniej usytuowanych i najbardziej historycznie zasłużonych zabytków na skarpie grodu nad Narwią. Do końca kwietnia br. firma inż. Andrzeja Wszeborowskiego ukończy prace w podziemiach, na parterze i piętrze budynku z końca XIX w., gdzie gościł Marszałek Józef Piłsudski (1867 – 1935), kiedy dokonywał 12. maja 1899 r. zmiany wyznania z katolickiego na ewangelicko-augsburskie. Zmieniły się czasy, zmienił i Domek Pastora. Nie straszy szara skorupa i strupy tynku, a cieszy biało-żółty „neoklasycystyczny” dworek.

Praca w słoneczny czwartek wre i w Domku Pastora, i na zewnątrz: spychokoparka nawozi ziemię, obok robotnicy kończą układanie kostki z polbruku na parkingu i pracują przy nowym ogrodzeniu. Po starym - z pełnego muru, za którym nie było nic widać - nie ma śladu. Pojawiło się nowe z kutej, spawanej i spojonej stali, autorstwa inż. Andrzeja Wszeborowskiego, będącego autorem koncepcji renowacji, do której projekt stworzył Janusz Wszeborowski. Zbieżność nazwisk nieprzypadkowa: ich pradziadkowie byli braćmi, dziadkowie – braćmi stryjecznymi. Inżynier z dumą pokazuje, jak ażurowe rozety – po osiem na każdej z krat – pozwalają z perspektywy „ogródka” widzieć Zjazd, zaś wjeżdżającym do miasta od strony rzeki Narew podziwiać wreszcie odremontowany dworek.

Plebania przeżyła trzęsienie ziemi w 2004 r.
Bryła i forma nawiązują do stylu historyzującego, bliskiego neoklasycyzmowi. Efektowne trójkątne tympanony u szczytu dachu z obu fasad budynku pysznią się na rozelitach, wysuniętych częściach z balkonem. Dwie fasady: oduliczna i skarpiana wydają się bliźniaczo podobne, lecz po porównaniu odkryjemy istotne różnice. Od ulicy drzwi wejściowe prowadzą po schodkach na rozległy parter, gdzie jest pięć przestronnych, wysokich sal, pomalowanych już na biało i delikatnie pistacjowo; zaś od ogródka na skarpie drzwiami, do których przygotowano długi podjazd dla wózków inwalidzkich, zejdziemy do piwnicy, wyglądającej jak niski parter, z racji wbudowanych okienek. Piwnica składa się z trzech tworzących szereg salek, w których ma znaleźć się kawiarnia i / lub restauracja, a dalej – równoległy ciąg zaplecza kuchennego. - Domek Pastora szczęśliwie przeżył trzęsienie ziemi, gdy fale dotarły do Łomży ponad 10 lat temu, więc musieliśmy go dookoła na trzech poziomach opasać wieńcami z prętów: nacinaliśmy mur piłą wielotarczową i w bruzdę wkładaliśmy pręt na poziomie podłogi parteru od strony ulicy, stropu i wyżej; trochę przypominało to zszywanie ścian – opowiada z zapałem inż. Wszeborowski, wspominając ponury wygląd Domku Pastora na początku remontu z grudnia 2013 roku. - W środku odtworzyliśmy pod sufitem fasetony proste, ciągnione, dekoracyjne w stosunku do gołych pomieszczeń. Pojawił się nawet kominek mego autorstwa, ale bez komina. Z kolei na zewnątrz dworek wyróżnia się całą masą gzymsów i gzymsików, dodających mu wdzięku.

Inżynier XXI w. chwali kunszt rzemieślnika
Do udekorowania szczytów ścian i płycin, czyli prostokątnych, obramionych jak obrazy płaszczyzn, użyto motywu dwóch złożonych jak ręce do modlitwy liści, związanych rozwijającymi się szarfami. To powód do osobistej satysfakcji inżyniera, twierdzącego, że wyglądają o wiele lepiej niż płaskie pierwowzory, znalezione w piwnicach przed remontem. Jednak prawdziwą dumą napawa go fakt, że udało się na piętrze, w reprezentacyjnym gabinecie z balkonem i balustradą od ulicy, uratować oryginalną więźbę z krokwiami i pięcioma belkami wiązarowymi, wiążącymi krokwie dołem. - To nierżnięte, a strugane toporem przez dobrego majstra nieodżywiczone sosny – chwali rzemieślnika sprzed ponad stulecia, patrząc na oczyszczone do żywego drewna, odgrzybione i zaimpregnowane bale nad głową. - W sali obok zachowała się ściana sumikowo-łątkowa o konstrukcji  szkieletowej, której narożnik pozostawiliśmy odkryty, żeby turyści i młodzież ze szkół budowlanych zobaczyli... Oprócz pokoju z balkonem od strony skarpy, gdzie spał Piłsudski, są jeszcze dwa pokoje gościnne. 
Koszt przebudowy wynosi ponad 3 mln 864 tys. zł, w tym dofinansowania unijnego z RPO ponad 2 mln 973 tys. zł. - Pozostało: ogłosić II przetarg na roboty wykończeniowe: posadzki na poddaszu z deski i z granitu na parterze; okładziny schodów płytkami z granitu i zakup i montaż wewnętrznej stolarki drzwiowej – informuje Łukasz Czech z biura prasowego Urzędu Miejskiego. - Pierwszy przetarg został unieważniony z powodu ceny oferty, przewyższającej środki przeznaczone na ten cel przez zamawiającego. Zostały do ogłoszenia przetargi na: zaprojektowanie i wykonanie iluminacji elewacji północnej budynku, na dostawę i montaż 5 infokiosków, w tym jeden w lub przy Domku Pastora ,na wyposażenie, tj. meble, sprzęt elektryczny i elektroniczny, wyposażenie pracowni sztuk pięknych (malarski, do wykonywania i wypalania ceramiki, wyposażenia kuchni, ogródka, itp.)
Termin prac był wydłużany z powodu dokumentacji projektowej, wykonanej w październiku 2010 r., przejętej od Lokalnej Organizacji Turystycznej. Dokumentacja wymagała uzupełnienia i zmian. Największym utrudnieniem jest brak nadzoru autorskiego. Skutek jest taki, że trudności w trakcie remontu, wynikające z błędów, niedoróbek i nieścisłości w dokumentacji projektowej, wymagają nakładów czasu i energii inwestora, aby je rozwiązać. Zwłaszcza, że rozwiązania muszą być zgodne z wnioskiem o dofinansowanie zewnętrzne inwestycji i z ustawą o zamówieniach publicznych.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę