Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@
Tekst płatny

Studniówka Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

W czwartek 19 marca br. mija 100 dni od objęcia władzy w ratuszu przez nowego prezydenta Łomży - Mariusza Chrzanowskiego. Popularna „studniówka” to czas pierwszych podsumowań i okres, po którym można wyciągać już pewne wnioski, aczkolwiek trudno snuć jeszcze głębsze przemyślenia. Zaledwie 31 - letni włodarz miasta nie jest postacią anonimową, gdyż w kształtowaniu rozwoju miasta bierze udział od 2006 r. Właśnie wtedy, po raz pierwszy, został radnym - sprawując tę funkcję przez 8 kolejnych lat. Jesienne wybory samorządowe okazały się wielkim sukcesem młodego samorządowca, kandydującego z Komitetu Prawa i Sprawiedliwości, który w pokonanym polu zostawił wielu „politycznych wyjadaczy”. Tym samym mieszkańcy dali jasny przekaz, że oczekują zmian.

9 grudnia 2014 r. składając ślubowanie, Mariusz Chrzanowski powiedział, że funkcję prezydenta traktuje nie jako pracę, ale służbę wobec drugiego człowieka. Przyznał, że przed nim długa droga, która nieraz będzie wyboista, pełna znaków zapytania. - Jednakże jeżeli mamy kierować się dobrem nadrzędnym, którym jest człowiek i jego potrzeby, to pokonamy wiele trudności – mówił wtedy Mariusz Chrzanowski. 

Pierwsze dni pracy to ogrom spotkań opłatkowo – wigilijnych, poznawanie Urzędu i Miasta z perspektywy fotela prezydenckiego, ale również pierwsze trudne, choć oczekiwane przez mieszkańców decyzje.

Wielu twierdziło, że w tak krótkim czasie – w 2,5 tygodnia – nie da się zorganizować miejskiego Sylwestra. Tego typu imprezy nie było w Łomży od kilkunastu lat. Tymczasem zdecydowane działania Prezydenta pokazały, że jak się bardzo chce, to da się osiągnąć wszystko, a sama impreza okazała się dobrą zabawą dla mieszkańców, którzy licznie zjawili się na Starym Rynku.

Z nowym rokiem zaczęły się jednak pierwsze problemy, wynikające z niezałatwionych przez poprzedników spraw, z którymi należało niezwłocznie się uporać. Tym najważniejszym było pilne powołanie spółki śmieciowej, która już od roku powinna zarządzać wysypiskiem w Czartorii. Jej brak mógł oznaczać zamknięcie składowiska i ogromne kary dla miasta. Ostatecznie, dzięki szybko podjętym krokom, spółkę udało się powołać i uzyskać stosowne pozwolenia na dalsze funkcjonowanie wysypiska. To jednak nie koniec, bo ryzykiem kolejnych kar była konieczność powstania do połowy października br. kompostowni na wysypisku, co oznaczałoby ogromny wysiłek finansowy dla miasta. Podczas wizyty w Ministerstwie Środowiska Prezydent otrzymał zapewnienie, że termin ten zostanie prawdopodobnie wydłużony. To pozwala na zmianę koncepcji drugiego etapu rozbudowy wysypiska, gdyż z uzyskanych przez władze Łomży informacji wynika, że pierwotny projekt był zbyt kosztowny i zakładał technologię stosowaną przez około 4 proc. samorządów, która może się nie sprawdzić w naszych warunkach klimatycznych.

Za Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim również szereg spotkań z Marszałkiem Województwa, radnymi sejmiku czy też dyrektorami departamentów Urzędu Marszałkowskiego. Rozmowy dotyczyły głównie pozyskania dofinansowania na budowę dwupasmowej ulicy Zawadzkiej do Szosy do Mężenina wraz z przebudową ul. Wiosennej, przekazania budynku po byłym szpitalu zakaźnym, czy też pozyskania dofinansowania na inne inwestycje. Na ostateczne decyzje  w tych kwestiach musimy jednak jeszcze poczekać.


Wśród spraw podjętych przez Prezydenta - poruszanych również w kampanii wyborczej - był temat kolei i połączeń pasażerskich. Prawdopodobnie jeszcze w tej kadencji będzie można pojechać szynobusem z Łomży do Białegostoku. Jest też duża szansa na reaktywowanie kolejowych połączeń z Warszawą. Dyrekcja PLK poinformowała prezydenta, że w 2017 roku rozpocznie się modernizacja linii kolejowej do Warszawy, a ruch pasażerski będzie mógł być przywrócony do 2020 roku.

Sto dni to tak naprawdę krótki okres czasu, który pozwolił zacząć pewne zadania, ale ich efekty poznamy dopiero za kilka miesięcy. Wśród nich jest temat nowych ulg dla przedsiębiorców, nad którymi dyskusja rozpocznie się podczas spotkania z łomżyńskimi biznesmenami 27 marca. To też prace nad wprowadzeniem karty seniora, karty młodego łomżyniaka czy samorządowego becikowego, których efekty poznamy za kilka tygodni. To także reorganizacja Urzędu Miejskiego, mająca usprawnić jego pracę, która zostanie przeprowadzona prawdopodobnie już w kwietniu. To również kwestia wprowadzenia programu oszczędnościowego, jednak w taki sposób by nie zapomnieć o rozwoju miasta.

Powyższe przykłady stanowią tylko niewielką część podjętych przez Prezydenta działań. Jednak już na ich przykładzie widać jego aktywność i realizację obietnic przedwyborczych. Co z tego wszystkiego wyniknie? Przekonamy się w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach. Należy jednak pamiętać, że działania prezydenta podsumowywać i oceniać można zawsze, ale tej najważniejszej weryfikacji dokonają mieszkańcy Łomży jesienią 2018 roku.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę