Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Poseł chce powrotu wojska do Czerwonego Boru

Lech Antoni Kołakowski chce odtworzenia jednostki wojskowej z poligonem w Czerwonym Borze. Powodem ku temu ma być dążenie przywódców Rosji do odbudowy potęgi militarnej i strefy wpływów. - Koniecznością stało się też dostosowanie polskich oddziałów wojskowych do nowej sytuacji geopolitycznej – uważa poseł Kołakowski, który interpelację w sprawie odtworzenia jednostki wojskowej w Czerwonym Borze wysłał do Ministra Obony Narodowej.

- W połowie 2001 roku w związku z likwidacją Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA,  rozformowano także wchodzącą w ich skład JW 3466 w Czerwonym Borze, przy której przez całe dziesięciolecia działał poligon wojskowy. Wówczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyraziło woli przejęcia jednostki, która znajdowała się w jednym z większych kompleksów leśnych w kraju – przypomina poseł Lech Kołakowski podkreślając, że już wówczas wielu wojskowych wskazywało, że była to błędna decyzja. - Dziś z perspektywy lat, i w związku ze wzrostem zaangażowania militarnego Rosji, powinniśmy na poważnie rozważyć możliwość jej odtworzenie. Panie Ministrze doskonałą ku temu okazją są trwające w Ministerstwie prace nad planami „Programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2026”.
Zdaniem posła z Łomży argumentami za odtworzeniem zlikwidowanej jednostki w środku wielkiego kompleksu leśnego są też bardzo dobra lokalizacja - mniej więcej w połowie drogi do Warszawy i świetne – w perspektywie kilku lat - skomunikowanie.
- Kompleks Czerwony Bór już niebawem znajdował się będzie w rozwidleniu dwóch głównych dróg ekspresowych północno-wschodniej Polski: S8 Warszawa - Białystok (- Białoruś) i S61 – (Warszawa) Ostrów Mazowiecka  - Suwałki (- Litwa). Bezpośrednio przy kompleksie przebiega droga krajowa nr 63, która będzie też swoistym łącznikiem obu dróg ekspresowych zapewniając wjazd i zjazd nich w okolicach Zambrowa i Łomży. Także przez kompleks prowadzi  linia kolejowa nr 36 Łapy – Ostrołęka, która w najbliższych latach – zgodnie z planami PKP PLK ma być zmodernizowana i ponownie otwarta dla ruchu – pisze poseł Kołakowski do ministra.  
Kolejnym argumentem za odtworzeniem jednostki Czerwony Bór  w ocenie posła Kołakowskiego maja być tradycje wojskowe regionu, które parlamentarzysta „przypominam w kontekście tworzonych od kilku lat – niestety dotychczas bez większych sukcesów – formacji Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), oraz nowego sposobu prowadzenia wojny przez Rosję, który ujawnił się zarówno na Krymie jak i w okolicach Donbasu”.
- Dobrze uzbrojone, znające okoliczny teren, ale przede wszystkim świetnie wyszkolone oddziały NSR mogłyby stać się formacjami zdolnymi podjąć skuteczne działania obronne w wojnie hybrydowej prowadzonej przez Rosję na Ukrainie z wykorzystaniem tzw. „zielonych ludków” - napisał poseł. - Odtworzenie jednostki i poligonu w Czerwonym Borze nie powinno być nazbyt skomplikowane. Kompleks leśny Czerwony Bór, wraz z terenami dawnego poligonu wojskowego, stanowi własność Skarbu Państwa, a administruje nim Nadleśnictwo Łomża. Na terenach byłej jednostki wojskowej funkcjonuje zaś zakład karny, który po przeniesieniu osadzonych, można by ponownie dostosować do potrzeb Wojska Polskiego.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę