Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Adam Chętnik znany i nieznany

Wystawę czasową, przybliżającą działalność Adama Chętnika (1885 – 1967), wybitnego patrioty, muzealnika, etnografa i założyciela skansenu w Nowogrodzie, otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – To, że otwieramy tę wystawę w dniu 14 marca nikogo nie powinno dziwić, gdyż 67 lat temu, 14 marca 1948 r. Adam Chętnik otworzył też nasze muzeum! – mówi dyrektor Jerzy Jastrzębski. Wystawa „Chętnik znany i nieznany” jest kolejnym etapem obchodów Roku Adama Chętnika w łomżyńskim muzeum, stąd udział w jej otwarciu Jacka Chętnika – wnuka Adama. – Najbardziej nieznana jest sfera niepodległościowa i społeczna działalności dziadka – podkreśla Jacek Chętnik. – Skansen czy Muzeum Północno-Mazowieckie rzucają się w oczy, ale znaczną część jego życia od najmłodszych lat wypełniała działalność niepodległościowa!

Ekspozycja poświęcona Adamowi Chętnikowi składa się z czterech zasadniczych części. Pierwsza przybliża jego życie w rodzinnym domu w Nowogrodzie, stąd odtworzenie wnętrza wiejskiej chałupy z przełomu XIX i XX w. oraz przypomnienie postaci jego ojca Wincentego, lutnika i muzyka. W kolejnym pomieszczeniu twórcy wystawy odtworzyli, na podstawie wspomnień córki Chętnika Teresy, wygląd jego gabinetu z okresu 20-lecia międzywojennego, z licznymi publikacjami autorskimi na półkach biblioteczki. Trzecia część ekspozycji przybliża Chętnika mniej znanego. Dlatego oprócz licznych publikacji prasowych czy maszynopisów mamy na niej dowody ożywionej działalności społeczno - patriotycznej Chętnika wśród młodzieży wiejskiej okresu zaborów, jego działalności konspiracyjnej, ale też pasji fotograficznej.
– Wystawa ma wiele autentycznych zdjęć z dawnych czasów i wiele osób, które tutaj przyjdą, będzie miało okazję odnaleźć historię swoich rodzin – mówi Jacek Chętnik. – Udostępniliśmy tu troszeczkę materiałów z archiwum Adama Chętnika, ale na niektórych zdjęciach widzę członków swojej rodziny i nigdy tych zdjęć wcześniej nie widziałem!
Ostatnia część wystawy to działalność muzealnicza Adama Chętnika, udokumentowana nie tylko eksponatami czy fotografiami, ale też korespondencją czy odznaczeniami. W dniu otwarcia wystawy wzbogacił ją dodatkowo występ zespołu „Kurpianka” z Kadzidła, zaprezentowano również telewizyjny film dokumentalny z roku 1969 „Skansen nad Narwią. Adam Chętnik”, powstały w ramach cyklu „Wielcy, znani, nieznani”.
– Ta wystawa to dla mnie wzruszający powrót do tych dawnych czasów – ocenia Jacek Chętnik. –
Podchodzę do tego bardzo emocjonalnie, bo jak oglądam wystawę czy ten film, to wspomnienia wracają, wracają moi przodkowie, a oglądając ich dokonania cieszę się, że jest to upublicznione, tym bardziej, że urodziłem się w Łomży i z przyjemnością tu wracam!
Jak podkreśla Jacek Chętnik, pomimo tego, że miał już 16 lat w chwili śmierci swego dziadka, to wówczas nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wielkim był on człowiekiem. 
– Ta wiedza przyszła z czasem – zauważa Jacek Chętnik. – Jak człowiek jest młody, to inne sprawy przesłaniają wszystko, natomiast z wiekiem spogląda się na wszystko inaczej. Do tego mam wyjątkowe zobowiązanie, bo jestem jedynym wnukiem Adama Chętnika – poza mną są dwie wnuczki – i jeżeli pewnych rzeczy nie dopilnuję, a zajmuję się teraz archiwalną kwerendą dorobku  dziadka, to jestem ostatnim, który może to zrobić, żeby jego dorobek nie zaginął bezpowrotnie. 
Dlatego też Jacek Chętnik złożył wnioski o  nadanie łomżyńskiemu muzeum imienia Adama Chętnika oraz modyfikacji nazwy skansenu w Nowogrodzie – dodania do niej imienia pierwszej żony Chętnika, Zofii Klukowskiej, zapowiada też kolejne działania upamiętniające Rok Chętnika.
– 31 maja odbędzie się inauguracja  Roku Adama Chętnika w Nowogrodzie – zapowiada Jacek Chętnik. – Będzie ona miała charakter ponadregionalny, stąd mój apel do władz województwa, samorządowych, starostwa, czy miasta Łomży o wsparcie działań miasta Nowogród , bo będzie to duże wydarzenie dla całego regionu. Wcześniej, bo 20 kwietnia w Sejmie odbędzie się posiedzenie Komitetu Organizacyjnego obchodów 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, którego jestem przewodniczącym, gdzie dojdzie do podsumowania i weryfikacji planów oraz oceny sytuacji. 

Wojciech Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Marta Gosk
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę