piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@

Ciepła praca w cenie

Sprzątaczka 3 tys zł, pracownik fizyczny 4 tys zł, pracownik umysłowy 4,2 tys zł, a kierownik ponad 6 tys zł. To nie marzenia o pensjach, ale średnie zarobki jakie w ubiegłym roku osiągnęli pracownicy jednej z łomżyńskich firm. Średnia miesięczna pensja – według wyliczeń zarządu firmy - wynosi tam ponad 4,5 tys zł i to bez nagród jubileuszowych i wszystkich innych dodatków.

Co to za firma? To Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Niedawno związkowcy z niej zażądali 4% podwyżki płac. Dotarliśmy do dokumentu, który przedstawia wynagrodzenie w poszczególnych grupach pracowników miejskiej spółki.

Dla porównania
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2013 roku w Polsce wyniosło – według oficjalnych danych GUS - 3 837 zł. W miastach na prawach powiatu takich jak Łomża  było to nieco mniej 3697,85 zł. W samej Łomży – według tych samych wyliczeń GUS - przeciętnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło zaledwie 3120,07 zł - czyli było o blisko 20% niższe niż średnio w kraju – było jednym z najniższych w grupie miast na prawach powiatu. Jak się okazuje średnią w Łomży znacząco zawyża MPEC. Średnia pensja w tej miejskiej spółce mogła wówczas wynosić ponad 4400 zł. Doliczając do tego „świadczenia na rzecz pracownika” (w sumie było to ok. 655 tys zł) wychodzi nawet blisko 5 tys zł miesięcznie.
Pracą w MPEC cieszy się ponad 135 osób. Z danych podawanych kilka lat temu przez spółkę wynikało, że zdecydowana większość pracowników – niemalże 3/4 z nich - ma wykształcenie średnie, zawodowe lub podstawowe.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0