Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

MPEC na 2015 rok planuje...

Główne zdjęcie
Siedziba MPEC Łomży przy ul. Mikołaja Kopernika

Nieco ponad 2,6 miliona złotych ma wynieść zysk Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży w 2015 roku – wynika z zaakceptowanego przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego planu rzeczowo finansowego spółki na ten rok. Tak jak wcześniej informowaliśmy prezydent nie zgodził się na wzrost średniej płacy w zakładzie. Na inwestycje, modernizacje i remonty w Planie przewidziano nakłady w kwocie 7 mln 384 tys. 900 zł. Nakłady będą sfinansowane z planowanej amortyzacji oraz zysku przedsiębiorstwa i kredytu.

W zakresie wytwarzania i sprzedaży energii cieplnej MPEC planuje na ten rok zapotrzebowanie ze strony odbiorców na poziomie 555 tys. GJ ciepła, czyli w wysokości o ok. 2% wyższej niż sprzedano go w ubiegłym roku. Taka sprzedaż – jak przekazuje Łukasz Czech z ratusza - pozwoli uzyskać miejskiej spółce przychód w kwocie około 30,3 mln zł i na działalności podstawowej uzyskać dodatni wynik finansowy w kwocie około 463 tys. zł.
- Zysk z pozostałej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa w tym przede wszystkim z tytułu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych powstałych z inwestycji i modernizacji prowadzonych z udziałem środków unijnych zaplanowano na 2 mln 123 tys. 420 zł – dodaje Czech.
Taki poziom zysku byłby nieco niższy niż osiągnęła spółka w 2014 roku, gdy zysk wyniósł około 3,1 mln zł brutto. Na razie nie wiadomo jak będzie on podzielony. Decyzja o tym zapadnie, gdy prezydent będzie dokonywał rozliczenia finansowego spółki i jej władz za ubiegły rok.

Oficjalnie bez podwyżek 
Miejski urzędnik potwierdza wcześniejsze informacje, że prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski nie zgodził się na wzrost wynagrodzenia w MPEC. Jeszcze w styczniu z wnioskiem o wzrost poborów o 4% wystąpili szefowie dwóch związków zawodowych działających w miejskiej spółce. Zarząd firmy przedstawiając prezydentowi – pełniącemu funkcję właściciela firmy – do zatwierdzenia plan rzeczowo-finansowy początkowo wnosił o 3% podwyżki płac, a później zszedł do 1%. Prezydent nie wyraził jednak na to zgody.
Ostatnia formalna podwyżka płac w MPEC była w 2013 roku. Niemniej w ubiegłym roku – mimo że nie było podwyżek, z rozliczeń spółki wynika, że pozycja „wynagrodzenia” wzrosła o ponad 3%  w stosunku do 2013 roku. Ta pozycja budżetowa w kolejnych sprawozdaniach MPEC wyraźnie rośnie od 2007 roku.

Inwestycje w przyszłość
Od kilku lat MPEC znaczne środki inwestuje w modernizację sieci cieplnych i samej ciepłowni realizując projekt dofinansowany środkami unijnymi w wysokości ponad 13 mln zł projekt „Przebudowa i modernizacja systemu przesyłu energii cieplnej na terenie miasta Łomża”. Rok 2015 będzie już ostatnim rokiem realizacji tego projektu.
Do najważniejszych zadań planowanych do realizacji w rym roku przez MPEC zalicza się modernizacje sieci cieplnej w rejonie ul. Spokojnej, przebudowę sieci rozdzielczej i przyłączy przy budynkach przy ul. Wojska Polskiego 161A, B, C, D, Śniadeckiego 14, 18, 22, 26 i Ks. Anny. Kontynuowane będą także prace związane modernizacji kotła K-5 wraz z nowoczesnym, wysokosprawnym układem odpylania opartym na filtrze elektrostatycznym oraz budową układu odpylania za kotłem K-3. Nowe układy odpylania zapewnią dotrzymanie standardów emisji pyłu od 2016 roku, a także jeszcze bardziej zaostrzonych norm wynikających z dyrektywy IED od 2023 roku.
- Kolejnym zadaniem związanym z ciepłownią i technologicznie powiązanym  z jednostkami  odpylającymi będzie remont kanałów spalin i czopucha. Prace na kanałach spalin najbardziej odczują mieszkańcy Łomży, gdyż na czas wymiany żaluzji i kompensatora łączących kanały spalin z wejściem do komina zostanie odłączona ciepłownia, a to oznacza całkowite kilkudniowe wstrzymanie dostawy ciepłej wody w Łomży – przekazuje plany MPEC-u Łukasz Czech.


210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę