Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ministerstwo dało kasę na imprezy w Łomży

Główne zdjęcie
Cykliści czyli uliczna parada poznańskiego teatru Porywacze Ciał podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

100 tysięcy złotych ministerialnej dotacji otrzyma Teatr Lalki i Aktora w Łomży na organizację tegorocznej już 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Po 25 tys zł dotacji otrzymają też Regionalny Ośrodek Kultury na 22. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, oraz Fundacja Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży X Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzyła odwołanie teatru od wcześniejszego niekorzystnego rozstrzygnięcia konkursu i przyznała dotację. - Niepotrzebny jest tylko ten stres – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób i ich lobbingu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” to największe wydarzenia artystyczne w Łomży i jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. W tym roku odbędzie się w dniach 10-13 czerwca już po raz 28. Organizacja przedsięwzięcia wymaga nakładów finansowych dlatego teatr od lat zabiega i otrzymuje wsparcie na ten cel zarówno z ministerstwa kultury jak i samorządu.
- Byłem pewny, że otrzymamy z ministerstwa pieniądze, bo Festiwal jest znany i uznany w kraju i zagranicą – mówi dyrektor teatru i festiwalu Jarosław Antoniuk. - O naszym Festiwalu z panią minister rozmawiał poseł Robert Tyszkiewicz, był list prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i zaangażowanie i przychylność pani Ziny Jarmoszuk dyrektor departamentu w ministerstwie. Niepotrzebny jest tylko ten stres, ale to już wina systemu w jakim dzielone są dotacje ministerialne. Tak naprawdę to chyba nikt tego do końca nie rozumie, bo dopiero z odwołań dotacje tak jak i my otrzymują najważniejsze wydarzenia teatralne w kraju.  
Także Jarosław Cholewicki dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury podkreśla, że pieniądze jakie pozyskał ośrodek na tegoroczne 22. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, to wynik szerokiego lobbingu.
- Ale także tego, że w ministerstwie ta impreza jest dobrze znana i doceniana – mówi Cholewicki. - 25 tys zł, to o 10  tys zł mniej niż w ubiegłym roku, ale napisaliśmy wniosek i jestem przekonany, że otrzymamy pieniądze także z Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu wsparciu i pomocy starostwa powiatowego Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej na pewno się odbędą.  
Trzecią łomżyńską imprezą, która z odwołania zyskała przychylność ministerstwa kultury są 10. Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne w Łomży. Wsparcie – 25 tys zł – na ich organizację otrzymała Fundacja Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży.

Stres dyrektorzy łomżyńskich placówek kultury w związku z podziałem kasy przez ministerstwo kultury jeszcze się nie skończył. Zarówno Teatr Lalki i Aktora jak i Regionalny Ośrodek Kultury czekają na rozstrzygnięcie ich kolejnych odwołań. Teatr zabiega o pieniądze na edukację teatralną, a ROK m.in. a  Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę