Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kulturalne wsparcie nie dla wszystkich

Od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych otrzymają działające w Łomży organizacje i stowarzyszenia z kasy miasta na realizację zadań publicznych w sferze kultury. W sumie to kwota poniżej 40 tysięcy złotych, a wspieranych przedsięwzięć jest... 14. Na kolejnych kilkanaście inicjatyw zabrakło już pieniędzy.

Na ogłoszony pod koniec stycznia konkurs ofert na realizację zadań publicznych w sferze kultury na 2015 rok w Łomży miasto przeznaczyło kwotę 39 tysięcy 599 złotych. To wielokrotnie mniej niż  np. na sport, gdzie w takim samym konkursie do rozdysponowania było „aż”  725 tysięcy złotych.  W przeliczeniu na głowę mieszkańca Łomży na sport było to po 12 zł, a na kulturę zaledwie 0,66 zł. Nie może więc dziwić, że pieniędzy zabrakło... Z ogłoszonych przez Urząd Miejski wyników „kulturalnego” konkursu wynika, że całą pulę środków rozdysponowano na 14 przedsięwzięć:

 1. Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA na zadanie „ XXVI edycja Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera” – 2.000zł.
 2. „JA i TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych na zadanie „Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelkich – „Łomża JA i TY”” – 4.000,00zł.
 3. Fundacja Sztuk i Dialogu na zadanie „Piosenka jest dobra na wszystko” - cykl festiwali tematycznych – 2.500zł.
 4. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zarząd Główny na zadanie „Wydanie kwartalnika „Wiadomości Łomżyńskie”” - 7.000zł.
 5. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów na zadanie „Działalność Biblioteki Naukowej ŁTN im. Wagów” – 2.000zł.
 6. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów na zadanie „Wydanie drukiem publikacji STUDIA ŁOMŻYŃSKIE, tom XXV” – 3.000,00zł.
 7. Stowarzyszenie Przyjaciół Bursy Szkolnej Nr 3 w Łomży na zadanie „„Matka to najpiękniejsze słowo świata” – konkurs na tradycyjną kartkę okolicznościową”– 599,00zł.
 8. Towarzystwo Kultury Języka. Zarząd Główny w Warszawie. Oddział w Łomży na zadanie „Publikacja rocznika „Polszczyzna Mazowsza i Podlasia”” – 2.000,00zł.
 9. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży na zadanie „Jestem Polakiem, młodym Łomżyniakiem”. Program edukacji patriotycznej i obywatelskiej dla dzieci i młodzieży – mieszkańców Łomży – 2.500,00zł.
 10. Diecezja Łomżyńska na zadanie Koncerty edukacyjne „Nadnarwiańska kraina muzyki i wiersza” – II edycja – 2.750,00zł.
 11. Stowarzyszenie Twórczego Działania ‘BKSTEP’ na zadanie Warsztaty szkoleniowe dzieci i młodzieży w zakresie tańca nowoczesnego przygotowującego do startu w Mistrzostwach Polski – 4.000,00zł.
 12. Społeczno – Oświatowe Stowarzyszenie „Horyzonty” na zadanie Muzyka Pana Chętnika – 4.250,00zł.
 13. Społeczno – Oświatowe Stowarzyszenie „Horyzonty” na zadanie „Szlakiem Powstania Warszawskiego” – 1.500,00zł.
 14. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Białostocka. Hufiec Nadnarwiański im. A.  Chętnika na zadanie „Śpiewać każdy może – warsztaty muzyczne” – 2.000,00zł.

Niestety niemalże tyle samo wniosków zostało bez miejskiej dotacji. Jak czytamy w zarządzeniu o wynikach konkursu podpisanego przez wiceprezydent Agnieszkę Muzyk „ze względu na brak środków i/lub uchybienia w poziomie przygotowania wniosków nie przyznano dotacji niżej wymienionym organizacjom:

 1. Fabryce Aktywności Młodych na zadanie „Łomża Kopalnią Aktywności”.
 2. Podlaskiemu Regionalnemu Funduszowi Filmowemu na zadanie „Lekcja Historii z X Muzą”.
 3. Łomżyńskiemu Towarzystwu Muzycznemu. Społecznemu Ognisku Muzycznemu na zadanie „Edukacja Muzyczna Dzieci i Młodzieży”.
 4. Społecznemu Stowarzyszeniu Prasoznawczemu „STOPKA” na zadanie „Wydanie „Wielkiej księgi narwiańskiej””.
 5. Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego na zadanie „Spotkania pokoleń – benefis”.
 6. Przestrzeni Wspólnej na zadanie „Spotkania z Islamem – przegląd filmowy”.
 7. Fundacji „Sztuk i Dialogu” na zadanie „Wydanie publikacji „Wspomnienia z lat dziecięcych Wacławy Lignowskiej””.
 8. Związkowi Harcerstwa Polskiego Chorągiew Białostocka. Hufiec Nadnarwiański im. A. Chętnika na zadanie „Patriotyzm wczoraj, dziś i jutro – spotkania pokoleń”.
 9. Stowarzyszeniu Edukacyjno – Ekologicznemu ED & ECO na zadanie „Wydanie publikacji „Kuchnia Kurpiowska – Chętnikowska równianka kulinarna””.
 10. Fundacji Edukacyjno – Kulturalnej LEONARDO na zadanie „Kino Festiwalowe „GALAKTYKA””.
 11. Stowarzyszeniu KLUB FORT na zadanie „Publikacja wydawnictwa albumowego „Obiekty Obronne Ziemi Łomżyńskiej” – wydanie II”.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę