Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Na miarę... „szans” Łomży w XXI wieku

Główne zdjęcie
Profesor dr hab. Bogusław Plawgo

Profesor dr hab. Bogusław Plawgo kieruje zespołem ekspertów, którzy mają pomóc przy wypracowaniu nowego Programu Rozwoju Miasta Łomża. Podczas konferencji w ratuszu, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób - urzędnicy z ratusza i jednostek podległych, ale także lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji, zainaugurowano nad nim prace. - Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża po ponad siedmiu latach jej obowiązywania traci na aktualności – mówił Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży ds. gospodarczych. - Ta prezydencja i jej nowość polega na tym, że wszystkie możliwe zmiany chcemy tworzyć w konsultacji z Państwem aby uzyskać jak największe poparcie.

Z-ca prezydenta Agnieszka Muzyk i z-ca prezydenta Andrzej Garlicki
Z-ca prezydenta Agnieszka Muzyk i z-ca prezydenta Andrzej Garlicki
Profesor dr hab. Bogusław Plawgo
Profesor dr hab. Bogusław Plawgo
Zgromadzeni goście
Zgromadzeni goście

Dlatego PRMŁ ma powstać metodologią „ekspercko-partnerską”, a więc przy zaangażowaniu możliwie jak największych grup społecznych. Prace maja być prowadzone w czterech specjalnych zespołach problemowych – (1) zagospodarowania przestrzennego i infrastruktury, (2) gospodarki, (3) edukacji, kultury i sportu, (4) polityki społecznej - w skład których poza przedstawicielami grup społecznych wejdą także zaproszeni eksperci z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości odpowiednio: dr Paweł Piątkowski, dr Adam Miara, dr Krystyna Leszczewska, dr Cecylia Sadowska – Snarska i dr Dariusz Perło, który będzie ekspertem w zespole koordynacyjnym.
- Program – dokument - jest potrzebny jeśli chcemy korzystać z środków UE, ale prezydentom Łomży i nam chodzi przede wszystkim o wdrożenie procesu zarządzania strategicznego w mieście – mówił prof. dr hab. Bogusław Plawgo, który skompletował zespół ekspertów i będzie kierował pracami nad nowym Programem Rozwoju Miasta Łomża.
Jak mówił prace trzeba zacząć od analizy sytuacji w mieście i otoczeniu. W ten sposób można określić mocne i słabe strony, ale także poszukać szans w otoczeniu.
- Potencjał wewnętrzny Łomży jest mocno ograniczony, dlatego sądzę, że powinniśmy zacząć od szans, aby PRMŁ był instrumentem wykorzystania szans aby wygrać w konkurencji z innymi. Miasta też konkurują – podkreślał prof. Plawgo.
Ekspert mówił, że szanse, ale i zagrożenia, są w przyjętych już dokumentach strategicznych - Europa 2020 czy Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego, a pieniądze np. w Regionalnym Programie Operacyjnym.
- Aby szansę wykorzystać, trzeba zmobilizować zasoby i współpracować – mówił prof. Plawgo dodając, że strategia to sztuka dokonywania wyboru. - I my musimy takiego wyboru dokonać i się go trzymać. Nie ma problemu aby zrobić dobry plan. Problemem jest jego wdrożenie. Bo plan jest dla wszystkich, a nie tylko dla prezydentów – dodawał, zaznaczając, że z budżetu miasta, czy innych miejskich jednostek można będzie zrealizować tylko część przedsięwzięć, a resztę muszą chcieć realizować np. lokalni przedsiębiorcy. - W dokumentach strategicznych na pierwszym miejscu jest gospodarka, a pierwszym celem Strategii Europa 2020 jest aby 75% osób w wieku 20-64 lata miało pracę. Dziś i nas ten wskaźnik jest poniżej 50% więc proszę sobie wyobrazić - nawet zachowując nasz poziomie zarobków – ile więcej pieniędzy byłoby w obrocie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę