Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Listy nazwisk ofiar zbrodni komunistycznych z terenu woj. białostockiego z lat 1944–1956

Główne zdjęcie
Fragment listy nazwisk ofiar zbrodni komunistycznych z terenu woj. białostockiego z lat 1944–1956

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej opublikował w piątek listy nazwisk ofiar egzekucji w woj. białostockim oraz osób zmarłych w więzieniu w Białymstoku w latach 1944–1956. Lista straconych na mocy wyroków śmierci liczy 302 nazwiska, zaś lista zmarłych w więzieniu w tym okresie – 84 nazwiska. Listy zawierają podstawowe dane osobowe ofiar. IPN apeluje też do krewnych ofiar, których nazwiska znajdują się na tych listach o oddawanie swojego materiału genetycznego do badań mogących pomóc w identyfikacji odnajdywanych szczątków ofiar terroru komunistycznego.

Od 2011 r. w Instytucie Pamięci Narodowej realizowany jest ogólnopolski program badawczy „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”, zmierzający do ustalenia lokalizacji grobów osób straconych i zamordowanych w latach stalinizmu, ich ekshumacji i identyfikacji. Dzięki podjętym działaniom dotychczas udało się zidentyfikować 36 polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistów w latach 1944–1956 i pogrzebanych w zbiorowych, bezimiennych mogiłach. Kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar są sukcesywnie podawane do publicznej wiadomości.

Stało się to możliwe dzięki najnowocześniejszym metodom porównywania materiału genetycznego DNA ofiar i ich bliskich, stosowanym przez współpracujących z IPN naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Kolejne odnalezione szczątki czekają na identyfikację. Kolejni bezimienni dotąd bohaterowie czekają na przywrócenie czci i tożsamości. Stanie się to możliwe, jeśli będzie dostępny porównawczy materiał genetyczny od ich rodzin.

Zabieg pobrania materiału genetycznego jest niezwykle prosty. Polega na pobraniu wymazu ze śliny na specjalny patyczek. Zestaw do pobrania materiału można zamówić poprzez infolinię i odesłać pocztą.

IPN apeluje także do świadków zbrodni i osób, które wiedzą o nich z różnych przekazów i świadectw, by opowiedziały, co wiedzą i co pamiętają. Dzięki temu kolejni skazani przez komunistów na zapomnienie bohaterowie odzyskają swoje nazwiska, a ich rodziny – bliskich.

IPN i PUM uruchomiły dwie ogólnopolskie infolinie telefoniczne:

  • informacja o badaniach genetycznych – tel. (91) 48 49 873
  • informacja o miejscach pochówku ofiar – tel. (22) 581 86 45

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie:
www.poszukiwania.ipn.gov.pl

Krewni ofiar, których nazwiska znajdują się na opublikowanych listach (w załaczniku do tego artykułu)  oraz tych, których krewni zginęli na terenie białostockiego więzienia przy ul. Kopernika (dawnej Szosa Południowa) w latach 1939–1944, którzy dotąd nie oddali swojego materiału genetycznego do badań, proszeni są o kontakt z białostockim oddziałem IPN (15-637 Białystok, ul. Warsztatowa 1A, tel. 85 66-457-90 lub 85 66-457-84, mail: oddzial.bialystok@ipn.gov.pl).

 

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę