Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dobudujemy dwujezdniowej Zawadzkiej... (jak dostaniemy wsparcie)

Miasto ogłosiło przetargi na budowę przedłużenia dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej do wyjazdu z Ronda Solidarności w kierunku do znajdującego się w Zawadach ronda na Szosie do Mężenina, przebudowę prowadzącej tam od ul. Przykoszarowej ulicy Wiosennej oraz przebudowę oraz budowę sieci kanalizacji deszczowej w tym rejonie. Wartość wszystkich inwestycji szacowana jest nawet na ponad 30 mln zł. Wszystkie one są też ujęte w jednym projekcie „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – etap IV”, na który władze miasta chcą pozyskać 27 mln zł unijnej dotacji z „resztówek” starego RPO 2007-2013. We wszystkich przetargach wpisano klauzulę, że „zamawiający zastrzega sobie możliwość unieważnienia postępowania w przypadku nieprzyznania mu środków unijnych na współfinansowanie powyższego projektu.”

tak miałaby przebiegać nowa część ulicy Zawadzkiej od ul. Przykoszarowej
tak miałaby przebiegać nowa część ulicy Zawadzkiej od ul. Przykoszarowej
tak miałaby przebiegać nowa część ulicy Zawadzkiej od Szosy do Mężenian
tak miałaby przebiegać nowa część ulicy Zawadzkiej od Szosy do Mężenian

Zadania ujęte w czwartym etapie projektu „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży” obejmują: budowę 1,6 km dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej od Ronda Solidarności aż do ronda na Szosie do Mężenia, przebudowę mającej niemal kilometr długości ulicy Wiosennej od Przykoszarowej aż do Zawad oraz odwodnienie całego obszaru. Z punktu widzenia mieszkańców osiedla Zawady Przedmieście bardzo ważna jest również budowa ul. Wiosennej (obecnie jej nawierzchnia jest wykonana z płyt betonowych) oraz wykonanie odwodnienia tego terenu, gdyż w okresie dużych opadów deszczu bądź gwałtownych roztopów śniegu, następują podtopienia.

Warto zauważyć, że obszar od ulicy Sybiraków po Zawady Przedmieście, w którym planowane są inwestycje objęte tym projektem, to dziś najbardziej rozwojowy pod względem mieszkaniowym rejon Łomży. Z roku na rok ma coraz więcej mieszkańców. W tej chwili budowane są tu zarówno kolejne bloki jak i osiedla domków jednorodzinnych. Dlatego szczególnie ważna jest budowa przedłużenia ulicy dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej, która należy do najbardziej obciążonych ruchem miejskich ulic.

Zgodnie z ogłoszeniami wszystkie prace przy tych inwestycjach mają zakończyć się w listopadzie tego roku. Ze względu na rozmiar inwestycji do ich realizacji konieczne jest wsparcie unijnymi środkami. Taka szansa pojawia się z resztówek starego RPO, które muszą być wydane w tym roku bo inaczej środki te będą musiały powrócić do Brukseli.

Łomżyński projekt póki co znajduje się na liście rezerwowej projektów kluczowych RPO. O tym czy otrzyma dofinansowanie zależeć będzie od tego ile tych resztówek będzie do pilnego wydania oraz... woli marszałka województwa podlaskiego i całego zarządu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę